Program Mama 4+: będą emerytury dla matek z czwórką dzieci. Senat przyjął ustawę

Program Mama 4+: będą emerytury dla matek z czwórką dzieci. Senat przyjął ustawę
Fot. stock.adobe.com/and.one
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senat bez poprawek przyjął ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (projekt rządowy), która określa warunki i tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, mającego zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci.

Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej #emerytury #Mama4plus

„Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Świadczenie ma być wypłacane od 1 marca 2019 r. Będą mogły się o nie ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci. Po waloryzacji w marcu 2019 r. minimalna emerytura wyniesie 1 100 zł brutto” – podał Senat.

W projekcie budżetu państwa na 2019 rok na program Mama 4+ przewidziano ponad 800 milionów złotych. Świadczenie będzie corocznie waloryzowane.

Źródło: ISBnews