Program HORYZONT 2020 – szansą dla polskich przedsiębiorstw

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pwc.01.400x205Dla gospodarek krajów Unii Europejskiej szansą w konkurowaniu na rynku światowym jest rozwój badań naukowych i innowacji. Na ten cel w perspektywie do roku 2020 przewidziano w funduszach unijnych znaczne środki - 80 mld euro.

Jest to również szansa dla polskich przedsiębiorców na tworzenie oraz oferowanie na rynku innowacyjnych produktów i usług. HORYZONT 2020 w stosunku do dotychczasowego 7 Programu Ramowego to przede wszystkim prostsze procedury, które przeprowadza się drogą elektroniczną od podpisania umowy po obowiązki związane ze składaniem sprawozdań. Czas podpisania umowy od zamknięcia konkursu został ograniczony do 8 miesięcy. Zmniejszono też liczbę prowadzonych kontroli i audytów w trakcie programu. Poprzednio przewlekłość procedur i uciążliwość kontroli finansowych zniechęcała do pozyskiwania wsparcia z funduszy unijnych. Dotyczyło to zwłaszcza mniejszych jednostek.

Szansa dla MŚP

Program podzielono na trzy główne Filary:

  • doskonała baza naukowa – Excellent Science
  • przodująca pozycja w przemyśle – Industrial Leadership
  • wyzwania społeczne – Societal Challenges

Jak wynika z przygotowanego przez PwC opracowania, programem powinny zainteresować się Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP). Choćby ze względu na przeznaczenie z budżetu Filaru 2 i 3 prawie 20% (ponad 9 mld euro) na wsparcie takich firm. Środki te zostaną wykorzystane między innymi na nowy instrument pod nazwą – Innowacje w MŚP, w którego ramach otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa i szkoleń. Również same będą mogły brać udział w konkursach (nie mają obowiązku tworzenia konsorcjum). Będą też miały ułatwiony dostęp do instrumentów finansowania ryzyka, poprzez powiązane z Programem fundusze kapitałowe, które będą mogły przeznaczyć pozyskane środki na wspieranie najbardziej innowacyjnych projektów w tym sektorze firm. Instrument MŚP to 13 tematów przewidzianych na lata 2014-15 (4 rundy aplikacyjne). Tematyka to między innymi ICT i biotechnologie. Instrument składa się z trzech faz, z których dwie są finansowane z programu HORYZONT 2020.

Faza pierwsza – studia wykonalności – z dofinansowaniem 70% (do 50 tys. euro ryczałt) i druga – działania badawcze oraz prace rozwojowe również z dofinansowaniem 70% (od 500 tys. do 2,5 mln euro) z tym, że te o wyjątkowym dla UE znaczeniu mogą być nawet finansowane w całości. Na lata 2014-2015 w ramach programu HORYZONT 2020 przewidziano kwotę ok. 15 mln euro na badania i innowacje. W 2014 roku, przedsiębiorcy będą mogli z niej wykorzystać ponad 4 mld złotych.

tylman.beata.pwc.01.250x284Jak podkreśliła, Beata Tylman dyrektor w zespole ds. pomocy publicznej w PwC, przy rozpatrywaniu wniosków, będzie brana pod uwagę: zdolność operacyjna, techniczna, finansowa. W przypadku tej ostatniej chodzi o przedstawienie wiarygodnych dokumenty na to, że ma się zdolność do wykonania tego projektu, czyli wygenerowania środków na opłacenie jego kosztów. Jeśli dla przykładu projekt ma wartość 500 tysięcy euro i jego realizacja będzie trwała dwa lata, to spółka powinna wykazać, że na podstawie dotychczas generowanych obrotów, zabezpieczonej gotówki na koncie bankowym czy w postaci promes kredytowych z banku ma środki na sfinalizowanie projektu o takiej wartości. Nie ma tu (tak jak w przypadku krajowych programów) odgórnie narzuconego wzoru promesy pożyczkowej lub kredytowej. Beata Tylman zwróciła uwagę, że w ramach Programu przewidziane są 64 konkursy a w każdym wiele tematów badawczych. Jej zdaniem wśród nich znajdą się interesujące szczególnie dla firm z branży IT. Zwłaszcza tych zainteresowanych rozwojem takich nowoczesnych technologii jak przetwarzanie w chmurze czy Big Data. Najbliższy termin składania pierwszych wniosków to przełom marca i kwietnia 2014 roku.

Miejscem uzyskania informacji o programie HORYZONT 2020 oraz składania wniosków jest Participant Portal znajdujący się pod adresem http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/home.html

Bohdan Szafrański,
Miesięcznik Finansowy BANK