Prognoza: wartość nowych kredytów hipotecznych sięgnie ok. 55 mld zł w 2019 r.

Prognoza: wartość nowych kredytów hipotecznych sięgnie ok. 55 mld zł w 2019 r.
Fot. stock.adobe.com/Jakub Krechowicz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość nowo udzielonych kredytów hipotecznych w bieżącym roku sięgnie ok. 55 mld zł, poinformował analityk Open Finance i Home Broker Bartosz Turek.

Michał Sadrak z @OpenFinanceSA: ceny mieszkań przestaną rosnąć w 2019 i zaczną nawet spadać w II półroczu #mieszkania #KredytyHipoteczne #RynekNieruchomości

„Pomimo sygnałów spowolnienia rynku mieszkaniowego nadal spodziewamy się, że będzie to najpopularniejsza forma inwestowania pieniędzy i zakładamy, że wartość nowo udzielonych kredytów hipotecznych zbliży się do ok. 55 mld zł” – powiedział Turek na spotkaniu z dziennikarzami.

Polacy chcą kupować mieszkania

W ocenie Open Finance i Home Broker, Polacy chcą kupować mieszkania ze względu na takie czynniki rynkowe, jak niskie stopy procentowe, małą atrakcyjność obligacji i depozytów, dobrą sytuację gospodarczą, rosnące pensje, wzrost płacy minimalnej, wzrost zatrudnienia, program Rodzina 500plus. Z kolei czynnikami hamującymi popyt są wyraźnie rosnące ceny mieszkań w 2018 roku, spadek popytu inwestycyjnego i zmiany w prawie.

Ceny mieszkań przestaną rosnąć w tym roku?

„Oczekuję, że ceny mieszkań przestaną rosnąć w 2019 i zaczną nawet spadać w II półroczu. Na koniec bieżącego roku spodziewałbym się, że ceny lokali będą na podobnym poziomie, jak w końcu 2018. W perspektywie kilku lat potencjalny spadek cen mieszkań można szacować na 5% – 10%” – powiedział analityk Open Finance Michał Sadrak.

W ocenie Turka, Polacy „łakną dobrych, w miarę bezpiecznych inwestycji”, ponieważ przynajmniej na rachunkach bankowych przechowują 490 mld zł środków, a w tym roku w związku z oczekiwanym wzrostem płac i zatrudnienia pojawi się ok. 50 mld zł nowych środków do dyspozycji obywateli.

Wśród inwestycji, jakie powinny cieszyć się zainteresowaniem, analityk Home Broker wymienił m.in. obligacje skarbowe i ewentualnie uczestnictwo w spółkach wynajmu nieruchomości FINN, jeśli legislacja w tym zakresie uruchomi te wehikuły. W związku z oczekiwaną generalnie dobrą kondycją konsumentów Open Finance i Home Broker szacuje, że wartość nowych kredytów gotówkowych w bieżącym roku może sięgnąć 94 mld zł.

Open Finance jest największą firmą doradztwa finansowego na polskim rynku. Spółka zadebiutowała na GPW w 2011 r.

Źródło: ISBnews