Problemy Raiffeisen Bank International AG w Rosji
Kolejna rozprawa odbędzie się 20 stycznia 2025 roku. Rozpatrzenie odroczono ze względu na dużą liczbę wniosków proceduralnych.
Rasperia Trading Limited to spółka kontrolowana przez jednego z najbogatszych rosyjskich przedsiębiorców Olega Deripaskę.
We wrześniu ’24 rosyjski sąd wydał wstępny nakaz sądowy, na mocy którego akcje AO Raiffeisenbank podlegają zakazowi transferu ze skutkiem natychmiastowym. 100-procentowym udziałowcem AO Raiffeisenbank jest Raiffeisen Bank International AG.
Czytaj także: Zachodnie banki uciekają z Rosji, ponosząc straty
Pokłosie sankcji nałożonych na Rosję
Decyzja była związana z postępowaniem sądowym wszczętym w sierpniu 2024 roku przez spółkę Deripaski przeciwko austriackiemu przedsiębiorstwu budowlanemu Strabag SE oraz jego głównym akcjonariuszom. Rasperia, a także bank RBI posiadają znaczące pakietu akcji spółki Strabag SE.
W swoim pozwie spółka zarzuciła austriackiemu bankowi przejęcie kontroli korporacyjnej nad Strabagiem i wykluczanie przedstawicieli Rasperii ze zgromadzeń akcjonariuszy, a także niewypłacanie dywidend. Ma to związek z objęciem spółki sankcjami po rosyjskiej agresji w Ukrainie. W 2020 roku Strabag wypłacił kontrolowanej przez Deripaskę spółce dywidendy za lata 2017 i 2018 – w sumie 53,7 mln euro.
Pod koniec 2023 roku Rasperia Trading planowała sprzedaż 28% kapitału Strabag SE bankowi AO Raiffeisenbank za 1,5 mld euro. Założono, że po zakupie rosyjski Raiffeisenbank przekaże akcje Strabaga do Raiffeisen Bank International w formie dywidendy.
Jednak w maju 2024 roku Raiffeisen Bank odstąpił od transakcji ze względu na ryzyko sankcji. Departament Skarbu USA zwiększył presję na Bank, by nie przekazywał pieniędzy spółce Deripaski i zagroził wykluczeniem go z systemu dolarowego.
Zablokowane miliardy dolarów w Rosji
Rasperia domaga się, by AO Raiffeisenbank kupił zamrożone w Strabagu udziały za 1,7 mld euro. Żąda też ponad 281 mln euro z tytułu niewypłaconych dywidend i odsetek za korzystanie z cudzych pieniędzy. Na początku września 2024 roku sąd zajął akcje AO Raiffeisenbank jako zabezpieczenie roszczenia.
RBI to jeden z największych zachodnich banków w Rosji. Decyzja rosyjskiego sądu o zamrożeniu lokalnych interesów RBI wyklucza sprzedaż, a jeżeli zostanie podtrzymana przez Sąd Apelacyjny to sprawi, że bankowi praktycznie nie uda się odblokować miliardów dolarów zaangażowanych w Rosji.
Raiffeisenbank założył AO Raiffeisenbank w Rosji w 2001 roku. W końcu 2020 roku bank zajmował dziesiąte miejsce wśród rosyjskich banków pod względem aktywów (1457,253 mld rubli, czyli ok. 16 mld euro).