Prezydent USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów

Prezydent USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów
Joe Biden Fot. Office of the President of the United States, Public domain, via Wikimedia Commons
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent USA Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. dziesiątki haubic i 144 tys. pocisków do nich. Jego wartość to 800 mln dolarów. Dodatkowo Biden zapowiedział udzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej dla ukraińskiego rządu w wysokości 500 mln USD i wezwał Kongres do udostępnienia kolejnych funduszy na pomoc dla Ukrainy.

Dziś ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów, by dodatkowo wzmocnić zdolność Ukrainy do walki na wschodzie i w regionie Donbasu.

„Ten pakiet zawiera ciężką artylerię, dziesiątki haubic i 144 tys. sztuk amunicji do tych haubic. Zawiera też więcej taktycznych dronów” – powiedział amerykański prezydent w czwartek w wystąpieniu w Białym Domu, tuż po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Biden zaznaczył, że pakiet skrojony jest pod charakterystykę bitwy o Donbas i topografię regionu.

„Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukraińców (…). Teraz musimy przyspieszyć ten pakiet pomocy, by przygotować Ukrainę na rosyjską ofensywę w Donbasie. Ona będzie bardziej ograniczona, jeśli chodzi o geografię, ale nie jeśli chodzi o brutalność” – ocenił Biden.

Prezydent USA ogłosił też dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej dla ukraińskiego budżetu, a także wezwał Kongres do uchwalenia kolejnych funduszy dla Ukrainy, odnotowując że udostępnione dotychczas środki są niemal na wyczerpaniu. 

Rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów

Prezydent USA ogłosił także w czwartek, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu „pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego” – podkreślił.

„Żaden statek, który pływa pod rosyjską banderą albo należy do rosyjskiego podmiotu lub jest przez ten podmiot wykorzystywany, nie będzie mógł cumować w żadnym amerykańskim porcie ani mieć dostępu do naszego wybrzeża. Żaden” – powiedział Biden.

Jak dodał, podobne restrykcje ogłosiły wcześniej UE i Wielka Brytania.

„To kolejny kluczowy krok, który podejmujemy razem z partnerami z Unii Europejskiej, Zjednoczonego Królestwa i Kanady, by pozbawić Rosję korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego” – oznajmił Biden.

Źródło: PAP BIZNES