Prezydent powołał rząd z Mateuszem Morawieckim na czele

Prezydent powołał rząd z Mateuszem Morawieckim na czele
"Dziękuję Panie Prezydencie za zaufanie oraz możliwość kontynuacji misji poprawy standardu życia Polaków" - powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości desygnowania go na urząd premiera. Fot. Adam Guz / KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Pałacu Prezydenckim odbywa się w piątek zaprzysiężenie premiera Mateusza Morawieckiego na premiera nowego rządu, a także wicepremierów i ministrów w jego gabinecie.

Prezydent @AndrzejDuda powołał #rząd z @MorawieckiM na czele

„Obejmując urząd prezesa Rady Ministrów, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg” – powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości.

Czytaj także: Przed nami spowolnienie gospodarki i inwestycji. Jakie wyzwania przed nowym rządem?

Zmiany w rządzie

W ubiegły piątek Morawiecki przedstawił skład nowego rządu. Ministerstwem Finansów pokieruje Tadeusz Kościński – dotychczasowy wiceminister tego resortu. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz obejmie Ministerstwo Rozwoju wraz z działem budownictwo oraz planowanie przestrzenne i turystyka.

Ministerstwo Energii do likwidacji

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii. Jego kompetencje dotyczące nadzoru nad sektorami energii i węgla zostaną przeniesione do nowego ministerstwa nadzoru właścicielskiego (oficjalnej nazwy jeszcze nie podano) na czele z Jackiem Sasinem. Z Ministerstwa Środowiska wyodrębniony zostanie resort klimatu na czele z Michałem Kurtyką. Powstanie ponadto Ministerstwo Zarządzania Funduszami, którym ma kierować Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej będzie Marlena Maląg.

Bez zmian pozostają także ministrowie:

– Marek Zagórski – minister cyfryzacji,

– Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej,

– Łukasz Szumowski – minister zdrowia,

– Michał Dworczyk – minister-członek Rady Ministrów,

– Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej,

– Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury,

– Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej,

– Zbigniew Ziobro –  minister sprawiedliwości,

– Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji,

– Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Źródło: ISBnews