Prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów

Prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów
Fot. Krystian Maj / KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda desygnował premiera Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów.

Prezydent @AndrzejDuda desygnował premiera @MorawieckiM na urząd Prezesa Rady Ministrów @PremierRP

„Mam nadzieję, że te 4 lata są rozbiegiem, a kolejne 4 lata będą skokiem rozwojowym, który pokaże Polakom, że mogą żyć na poziomie europejskim” – powiedział Morawiecki podczas uroczystości.

We wtorek prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki pozostaje premierem, będzie za to nowy minister finansów. Znamy skład rządu >>>

Zmiany w rządzie

W ubiegły piątek Morawiecki przedstawił skład nowego rządu. Ministerstwem Finansów pokieruje Tadeusz Kościński – dotychczasowy wiceminister tego resortu. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz obejmie Ministerstwo Rozwoju wraz z działem budownictwo oraz planowanie przestrzenne i turystyka.

Ministerstwo Energii do likwidacji

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii. Jego kompetencje dotyczące nadzoru nad sektorami energii i węgla zostaną przeniesione do nowego ministerstwa nadzoru właścicielskiego (oficjalnej nazwy jeszcze nie podano) na czele z Jackiem Sasinem. Z Ministerstwa Środowiska wyodrębniony zostanie resort klimatu na czele z Michałem Kurtyką. Powstanie ponadto Ministerstwo Zarządzania Funduszami, którym ma kierować Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Nowym ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej będzie Marlena Maląg.

Źródło: ISBnews