Prezes PZU na VII Kongresie Polskiej Izby Ubezpieczeń: podstawą innowacyjności sektora finansowego innowacyjny nadzór
„Jeżeli na serio uważamy, że konkurencyjność polskiego rynku finansowego w przyszłości będzie zależała od naszej innowacyjności, to innowacyjność polskiego rynku i spółek będzie w dużej mierze zależała od innowacyjności i przedsiębiorczości naszego regulatora” – powiedział Surówka podczas VII Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) w Sopocie.
Dodał, że jest przekonany, iż krajem europejskim, który będzie wykazywał się największą konkurencyjnością i innowacyjnością, będzie ten, którego nadzór rozumie i wspiera biznes już dzisiaj. Chodzi o to, by stwarzać nowe impulsy, dobre rozwiązania, które potem mogą wejść na poziom unijny, czy wręcz światowy.
„Pewne rozwiązania w Polsce pojawiają się po raz pierwszy na świecie. My w PZU staramy się do tego też aplikować, ale też wielu naszych konkurentów, którzy są częścią międzynarodowych grup często robi rzeczy, które zadziwiają ich spółki-matki. Nie możemy bać się tego, że niektóre rzeczy robimy po raz pierwszy, a dopiero potem są one implementowane na poziomie europejskim. Jestem absolutnie przekonany, że nasi regulatorzy z KNF na czele pod tym przywództwem mają tego świadomość i są do tego przygotowani” – powiedział także Surówka.
Prezes PZU wskazał, że należy odwrócić myślenie, iż regulacja dla polskiego rynku oznacza jedynie, że przyjmuje on regulacje z Unii Europejskiej i implementuje je w Polsce.
„Czasami te impulsy mogą wyjść z Polski, żeby być impulsem dla Unii Europejskiej. Jestem za tym, by w Polsce pojawiły się rzeczy, które potem będą skalowalne w Unii Europejskiej, a żeby to się mogło zadziać, musimy mieć dialog z regulatorem. To jest kwestia nastawienia, tego, czy regulator jest partnerem, czy tylko nadzorcą” – podsumował Surówka.
Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.