Prezes PFR o tarczy finansowej: pomoc dla dużych przedsiębiorstw ruszy w najbliższych dniach

Prezes PFR o tarczy finansowej: pomoc dla dużych przedsiębiorstw ruszy w najbliższych dniach
By Anna Mościcka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53208155
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pomoc PFR dla dużych przedsiębiorstw ruszy w najbliższych dniach - powiedział w radiu TOK FM prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że jak dotąd po wsparcie ze strony PFR zgłosiło się blisko 600 przedsiębiorstw zatrudniających ok. 1 mln pracowników.
.@PawelBorys_, prezes @Grupa_PFR: w kolejce po to wsparcie wśród dużych firm mamy już blisko sześćset przedsiębiorstw, które są w trudnej sytuacji #PFR #TarczaFinansowa

„Chcemy wystartować w najbliższych dniach z programem tarczy finansowej dla dużych firm, mamy dwie potrzebne zgody Komisji Europejskiej, czekamy na trzecią. Mamy nadzieję, że w tym tygodniu ją otrzymamy, a w kolejce po to wsparcie wśród dużych firm mamy już blisko sześćset przedsiębiorstw, które są w trudnej sytuacji i tego wsparcia musimy udzielić” – powiedział prezes PFR Paweł Borys.

Czytaj także: Jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc największym polskim firmom dotkniętym COVID-19 >>>

Zgoda KE na uruchomienie pożyczek płynnościowych oraz pożyczek preferencyjnych

Dodał, że w ostatnich dniach PFR otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie pożyczek płynnościowych oraz pożyczek preferencyjnych, a KE nie wydała jeszcze zgody na wdrożenie instrumentów kapitałowych, które także wchodzą w skład Tarczy Antykryzysowej.

Czytaj także: Komisja Europejska zatwierdziła tarczę finansową PFR dla dużych firm o wartości 7,5 mld złotych >>>

Prezes PFR poinformował, że prowadzone są wstępne prace analityczne w sprawie pierwszych 600 firm, które zgłosiły się po pomoc.

Według danych PFR, duże przedsiębiorstwa, które zgłosiły się po pomoc zatrudniają łącznie blisko około miliona pracowników.

PKB w II kwartale może spaść o 8-10 proc.

PKB w II kwartale może spaść o 8-10 proc. – powiedział również w radiu Tok FM Paweł Borys.

„Najnowsze dane wskazują, że od maja mamy pewnego rodzaju ożywienie. Nie idziemy w kierunku bardzo negatywnego scenariusza, ale trzeba się liczyć ze spadkiem PKB w II kwartale rzędu 8-10 proc.” – powiedział.

GUS podał w piątek, że PKB w I kwartale wzrósł o 2 proc. 

Źródło: PAP BIZNES