Prezes PFR o koronawirusie: 50 – 60 proc. firm w Polsce odczuwa już skutki kryzysu, program wsparcia pod koniec kwietnia

Prezes PFR o koronawirusie: 50 – 60 proc. firm w Polsce odczuwa już skutki kryzysu, program wsparcia pod koniec kwietnia
Fot. Polski Fundusz Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
50-60 proc. firm w Polsce obecnie odczuwa skutki kryzysu - powiedział w piątek prezes PFR Paweł Borys w rozmowie z Pulsem Biznesu.
Paweł Borys z @Grupa_PFR: #PFR będzie robił wszystko, by program wsparcia finansowego dla polskich firm ruszył w czwartym tygodniu kwietnia #koronawirus #COVID19 #TarczaAntykryzysowa

„Szacujemy, że takich firm w gospodarce jest teraz 50-60 proc., które odczuwają skutki tego kryzysu” – powiedział. 

Obligacje PFR z pakietu kryzysowego głównie na rynek krajowy, niewykluczone papiery detaliczne

Obligacje PFR, które mają zapewnić środki na 100-mld program ratunkowy dla firm, trafią głównie na rynek krajowy – powiedział w piątek prezes PFR Paweł Borys w rozmowie z Pulsem Biznesu. Borys nie wykluczył, że PFR mógłby emitować także papiery dłużne skierowane do inwestorów indywidualnych.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: premier i prezes NBP o nowym programie pomocowym dla firm, co najmniej 100 mld zł w ramach tarczy finansowej >>>

„Obligacje będziemy emitowali przede wszystkim na rynku krajowym, choć w przyszłości chciałbym sięgnąć do inwestorów z zagranicy. W ciągu miesiąca – dwóch to może być bardzo trudne (…). Przy ograniczeniach podróżowania ciężko zorganizować roadshow” – powiedział.

„To jest ciekawy temat, czy emitować takie obligacje wśród inwestorów indywidualnych. Na razie skala posiadanych przez Polaków obligacji skarbowych nie jest duża. (…) Być może to jest dobry moment, by w ten sposób mobilizować środki dla gospodarki” – powiedział.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Nowy program pomocowy o wartości 100 mld zł

Polski Fundusz Rozwoju przedstawił w tym tygodniu nowy program pomocowy o wartości 100 mld zł, skierowany do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. 60 mld zł z puli może stanowić pomoc bezzwrotną. Instytucja przewiduje, że z programu skorzysta 350-400 tys. firm.

Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł.

PFR chce uruchomić program wsparcia dla firm w czwartym tygodniu kwietnia

PFR będzie robił wszystko, by program wsparcia finansowego dla polskich firm ruszył w czwartym tygodniu kwietnia – powiedział z kolei podczas piątkowej telekonferencji Paweł Borys.

„Będziemy robili wszystko, aby firmy miały dostęp do tego finansowania w czwartym tygodniu kwietnia” – powiedział.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Źródło: PAP BIZNES