Prezes PFR: chcemy zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w programie Mieszkanie Plus

Prezes PFR: chcemy zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w programie Mieszkanie Plus
Fot. stock.adobe.com/ carballo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju chce w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus, zapowiedział prezes PFR Paweł Borys.

#PFR podkreśla, że celem umowy przejęcia #BGKNieruchomości jest przyśpieszenie realizacji inwestycji w przystępne cenowo budownictwo mieszkaniowe #MieszkaniePlus @Grupa_PFR @BGK_N

„W Polsce ponad 83% mieszkań jest kupowanych na własność, głównie z wykorzystaniem kredytów hipotecznych, co skutkuje wysokim zadłużeniem Polaków. W Niemczech jest to na przykład tylko 51%. Rozwój rynku mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności przez fundusz Mieszkań dla Rozwoju z Grupy PFR, to atrakcyjna oferta dla Polaków, nie powodująca konieczności zaciągania wysokich kredytów. Przejęcie BGK Nieruchomości to element strategii Grupy PFR, w której PFR jest centralnym punktem aktywności inwestycyjnej. Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus” – powiedział Borys, cytowany w komunikacie PFR.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w czwartek 100% akcji spółki zależnej BGK Nieruchomości na rzecz PFR. Strony nie ujawniły wartości transakcji.

PFR podkreśla, że celem umowy przejęcia BGK Nieruchomości jest integracja narzędzi inwestycyjnych w jednej grupie kapitałowej i przyśpieszenie realizacji inwestycji w przystępne cenowo budownictwo mieszkaniowe.

„Mieszkanie Plus to zbiór działań zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału. W ramach programu utworzony został także Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości. Wkrótce spółka zacznie działać pod nazwą PFR Nieruchomości” – napisano też w komunikacie.

Inwestycje w nowe projekty mieszkaniowe

Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe – zarówno w małych, jak i dużych miastach. W tej chwili Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwiają budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł, podano także.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Źródło: ISBnews