Prezes Pekao: bank przekazał firmom prawie 3 mld zł w ramach tarczy antykryzysowej
„Już prawie 3 mld zł zostało skierowane do naszych klientów w ramach tarczy antykryzysowej. To bardzo solidna kwota, która zabezpiecza w wielu przypadkach firmy w przejściu tak trudnej sytuacji jaką jest właśnie pandemia, ale też recesja, gdy wiele branż nie ma przychodów, nie ma możliwości funkcjonowania” – powiedział Skiba w rozmowie z ISBnews.TV podczas XIX Debaty Eksperckiej ISBnews „Polscy czempioni w okresie globalnego spowolnienia”.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
W jego opinii, niektóre branże zostały tak mocno dotknięte przez skutki pandemii – wręcz są w krytycznej sytuacji – że pieniądze w ramach rządowego programu są niezbędne, aby przetrwać.
„Jesteśmy na pierwszej linii. Radzimy naszym klientom, wspieramy ich, decyzje są podejmowane niemalże z dnia na dzień. W związku z tym staramy się jak najlepiej wykorzystać środki publiczne, jak najbardziej wspierać naszych klientów, bo jest to w naszym wspólnym interesie” – dodał.
Wakacje kredytowe
P.o. prezesa zaznaczył, że bank jako instytucja finansowa jest otwarty na wszystkie sugestie ze strony klientów. Odnosząc się do możliwości zawieszenia spłaty rat kredytów, Skiba powiedział, że wniosków w tej sprawie nie było dużo, ale jeśli tylko „pojawia się temat, jesteśmy absolutnie otwarci, aby wspierać naszych klientów”.
Skiba podkreślił, że Bank Pekao, podobnie jak inne instytucje finansowe, zaangażował się w pomoc w walce z koronawirusem na kilku poziomach.
„Warto wspomnieć o działalności charytatywnej. Fundacja banku przeznaczyła środki na zakup ponad 23 tys. maseczek i sprzętu ochronnego. Ponad 5 mln zostało przeznaczonych – w formie darowizn – na istotne cele związane z ochroną zdrowia – wyliczył Skiba.
Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>
W poniedziałek odbyła się „XIX Debata Ekspercka ISBnews” podczas, której prezesi największych polskich spółek uznali, że polskie duże przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane do globalnego spowolnienia gospodarczego, które będzie konsekwencją pandemii koronawirusa. W ich zgodnej opinii, kryzys to czas na weryfikację strategii biznesowej, przegląd aktywów, ale także na fuzje i przejęcia słabszych, ale atrakcyjnych podmiotów, które mocniej odczują recesję.
W debacie brali udział: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen; Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź; Leszek Skiba, p.o. prezesa Banku Pekao; Mariusz Dziurdzia, partner PwC, lider usług dla dyrektorów-CFO.