Prezes Pekao: bank nie finansuje produkcji węgla, wyjątek tylko dla handlu

Prezes Pekao: bank nie finansuje produkcji węgla, wyjątek tylko dla handlu
Leszek Skiba - Bank Pekao (fot. Bank Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao przez dwa lata będzie mógł finansować zakupy i handel węglem, ale nie będzie finansował nowego wydobycia i produkcji, poinformował prezes banku Leszek Skiba.

„Uznaliśmy, że na dwa lata dokonamy wyłomu w naszej strategii [zakazującej finansowania wszelkich celów związanych z węglem] i dopuścimy finansowanie handlu węglem” – powiedział Skiba podczas konferencji Idea Biznes Klimat.

Decyzja Banku Pekao nie oznacza odejścia od transformacji energetycznej

Jego zdaniem, obecna sytuacja związana z wojną w Ukrainie stwarzała zagrożenie, że mogłyby być wstrzymane dostawy prądu, ponieważ sektor energetyczny mógłby mieć kłopoty z dostawami węgla. Dlatego – jak tłumaczył – ktoś, kto chce sprowadzić węgiel z Australii lub Ameryki Południowej, może liczyć na finansowanie banku, który udzieli mu gwarancji.

„Idziemy ramię w ramię z naszymi klientami. Wspieramy ich transformację energetyczną. Ta decyzja nie oznacza odejścia od transformacji tylko zabezpiecza dostawy energii i ciepła w najbliższym sezonie grzewczym” – podkreślił prezes.

Czytaj także: Bank Pekao rezygnuje z zakazu udzielania finansowania na zakupy węgla >>>

Zaznaczył, że nie oznacza to powrotu do finansowania nowego wydobycia węgla czy też węglowych mocy wytwórczych.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews