Prezes EBC: ryzyko związane ze wzrostem inflacji podwyższone

Prezes EBC: ryzyko związane ze wzrostem inflacji podwyższone
Christine Lagarde, 8th ECB conference on central, eastern and south-eastern European (CESEE) countries, 12 June 2019 Fot. European Central Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła, że ryzyko związane ze wzrostem inflacji jest podwyższone.

Prezes Europejskiego Bank Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że bank centralny może w razie potrzeby wdrożyć nowe instrumenty, aby zaradzić rozdrobnieniu i zbyt wielkim spreadom obligacji skarbowych państw strefy euro, które mogą zagrozić transmisji polityki pieniężnej w całym regionie. Lagarde dodała, że decyzja została podjęta jednogłośnie.

„W razie potrzeby użyjemy istniejących lub nowych narzędzi, by zapewnić równomierną transmisję decyzji w zakresie polityki monetarnej. (…) Wiemy w jaki sposób projektować instrumenty polityki monetarnej. Udowodniliśmy to w przeszłości i będziemy z tego korzystać w przyszłości” – powiedziała Lagarde.

Działamy, by zapewnić stabilność cen w strefie euro, dlatego decyzja EBC nie ma związku z nadganianiem banku centralnego USA i podjęliśmy kroki, które podaliśmy w komunikacie.

„(…) Musimy mieć też pewność, że transmisja polityki monetarnej jest równomierna w całej strefie euro i nie ma miejsca żadna fragmentacja rynku pod tym względem” – dodała.

Podwyżka stóp procentowych o 25 pb właściwa na rozpoczęcie cyklu

Według przewodniczącej Rady Prezesów podwyżka stóp proc. o 25 pb jest właściwa na rozpoczęcie cyklu.

„Jesteśmy na ścieżce wyjścia z otoczenia ujemnych stóp proc. Rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych od niewielkiej zmiany stóp jest uważane za dobrą praktykę wśród banków centralnych” – powiedziała Lagarde.

„Umyślnie nie wspomnieliśmy na tym posiedzeniu, jaka jest neutralna dla gospodarki wysokość stóp procentowych. (…) Będziemy dyskutować nad tym na przyszłych posiedzeniach” – dodała.

Perspektywy inflacji

W ocenie prezes EBC ryzyko związane ze wzrostem inflacji jest podwyższone.

„Ryzyko związane ze wzrostem inflacji jest przede wszystkim podwyższone. Zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji obejmują trwałe pogorszenie zdolności produkcyjnych naszej gospodarki, utrzymujące się wysokie ceny energii i żywności, wzrost oczekiwań inflacyjnych powyżej naszego celu oraz wyższe niż oczekiwano podwyżki płac. Gdyby jednak popyt osłabł w średnim okresie, obniżyłoby to presję na wzrost cen” – powiedziała Lagarde.

„Ceny również wzrosły silniej z powodu nowych wąskich gardeł w dostawach oraz z powodu ożywienia popytu krajowego, zwłaszcza w sektorze usług, w miarę ponownego otwierania się naszej gospodarki. Podwyżki cen stają się coraz bardziej powszechne we wszystkich sektorach. W związku z tym miary inflacji bazowej nadal rosły” – dodała.

Lagarde podała, że długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają w granicach 2-proc. celu.

„Sytuacja na rynku pracy nadal się poprawia, a bezrobocie pozostawało w kwietniu na historycznie niskim poziomie 6,8 proc. Wakaty w wielu sektorach pokazują, że istnieje duże zapotrzebowanie na siłę roboczą. Wzrost płac, w tym wskaźników prognozujących, zaczął przyspieszać. Z czasem umocnienie gospodarki i pewne efekty nadrabiania zaległości powinny sprzyjać szybszemu wzrostowi płac. Podczas gdy większość miar długoterminowych oczekiwań inflacyjnych pochodzących z rynków finansowych i ankiet eksperckich wynosi około dwóch procent, początkowe oznaki rewizji tych miar powyżej wartości docelowych wymagają ścisłego monitorowania” – powiedziała, dodając, że nie widać żadnych oznak ani ryzyka wystąpienia spirali płacowo-cenowej.

„Chociaż rządy interweniowały i przyczyniły się do spowolnienia wzrostu cen energii, to są one o 39,2 proc. wyższe niż rok temu. Wskaźniki rynkowe sugerują, że światowe ceny energii utrzymają się na wysokim poziomie w najbliższym czasie, ale potem do pewnego stopnia ulegną obniżeniu. Ceny żywności wzrosły w maju o 7,5 proc., częściowo odzwierciedlając znaczenie Ukrainy i Rosji wśród głównych światowych producentów towarów rolnych” – dodała.

Wojna w Ukrainie czynnikiem ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB

W ocenie prezes EBC ryzyko związane z inwazją Rosji w Ukrainie stanowi nadal czynnik ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB.

„W najbliższym czasie spodziewamy się osłabienia aktywności gosp. w strefie euro. przez wysokie koszty energii, pogorszenie warunków handlowych, większą niepewność oraz negatywny wpływ wysokiej inflacji na dochody do dyspozycji. Wojna na Ukrainie i ponowne ograniczenia pandemiczne w Chinach ponownie pogorszyły wąskie gardła w dostawach. W rezultacie firmy borykają się z wyższymi kosztami i zakłóceniami w swoich łańcuchach dostaw, a ich perspektywy na przyszłą produkcję pogorszyły się” – powiedziała Lagarde.

„Ryzyko związane z pandemią Covid-19 zmalało, ale wojna nadal stanowi poważne zagrożenie dla perspektyw wzrostu PKB. W szczególności istotnym ryzykiem byłoby dalsze zakłócenie dostaw energii do strefy euro. Co więcej, jeśli wojna miałaby eskalować, nastroje gospodarcze mogą się pogorszyć, ograniczenia po stronie podaży mogą wzrosnąć, a koszty energii i żywności mogą pozostać stale wyższe niż oczekiwano” – dodała.

Czynniki wspierające aktywność gospodarczą w strefie euro

Prezes EBC oceniła, że istnieją jednak również czynniki wspierające aktywność gospodarczą w strefie euro.

„Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach będą się one umacniać. Ponowne otwarcie sektorów najbardziej dotkniętych pandemią oraz silny rynek pracy z większą liczbą osób zatrudnionych będą nadal wspierać dochody i konsumpcję. Dodatkowo buforem bezpieczeństwa są oszczędności zgromadzone podczas pandemii Covid-19” – powiedziała Lagarde.

„Decyzja zwiększa naszą opcjonalność, byśmy mogli reagować w szybki sposób. (…) W żadnym stopniu nie przyspieszamy normalizacji polityki monetarnej. Perspektywy inflacyjne w średnim okresie są zbieżne z naszym 2-proc. celem” – dodała.

Pogorszenie warunków stabilności finansowej

Przewodnicząca Rady Prezesów EBC wskazała, że warunki stabilności finansowej pogorszyły się w ostatnim czasie.

„Zgodnie z naszą strategią polityki pieniężnej, Rada Prezesów przeprowadziła jak co dwa lata dogłębną ocenę współzależności między polityką pieniężną a stabilnością finansową. Warunki stabilności finansowej pogorszyły się od czasu naszego ostatniego przeglądu w grudniu 2021 r., zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej. W szczególności niższy wzrost i rosnąca presja kosztowa, a także rosnące stopy wolne od ryzyka i rentowność obligacji skarbowych mogą prowadzić do dalszego pogorszenia warunków finansowania, z jakimi borykają się kredytobiorcy” – powiedziała Lagarde.

„Rynkowe stopy procentowe wzrosły w odpowiedzi na zmieniające się perspektywy inflacji i polityki pieniężnej. Wraz ze wzrostem referencyjnych stóp procentowych wzrosły koszty finansowania bankowego, co przełożyło się na wyższe stopy oprocentowania kredytów bankowych, w szczególności dla gospodarstw domowych. Mimo to w marcu wzrosła dynamika akcji kredytowej dla firm. Wynikało to z ciągłej potrzeby finansowania inwestycji i kapitału obrotowego w kontekście rosnących kosztów produkcji, utrzymujących się wąskich gardeł w dostawach i mniejszej zależności od finansowania rynkowego. Wzrosła również akcja kredytowa dla gospodarstw domowych, odzwierciedlając utrzymujący się silny popyt na kredyty hipoteczne” – dodała.

Czytaj także: EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian i zapowiedział podwyżki w lipcu i we wrześniu >>>

9 czerwca Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podał, że podwyżki stóp proc. rozpoczną się w lipcu (o 25 pb), kolejna będzie we wrześniu, a ścieżka wzrostu stóp proc. będzie stopniowa i stabilna. EBC podał, że zakończy skup aktywów w ramach APP 1 lipca.

Źródło: PAP BIZNES