Prezes Banku Pekao: zakończymy rok na plusie, będzie wypłata dywidendy

Prezes Banku Pekao: zakończymy rok na plusie, będzie wypłata dywidendy
Leszek Skiba - Bank Pekao (fot. Bank Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao zakończy rok zyskiem, mimo straty w III kwartale, która wynikała z zaksięgowania kosztów wakacji kredytowych, przewiduje prezes Pekao Leszek Skiba. Bank zamierza również wypłacić dywidendę.

„Analitycy rynkowi, którzy nas oceniają wskazują na zysk na poziomie 1,5-2 mld zł i traktujemy te prognozy ze zrozumieniem” – powiedział Skiba dziennikarzom.

Z powodu wakacji kredytowych Bank Pekao wykazał stratę w III kw.

Przypomniał, że bank zakończy III kw. stratą za sprawą kosztu wakacji kredytowych, szacowanego na 2,4 mld zł. Podtrzymał wcześniejsze szacunki banku, że z wakacji kredytowych skorzysta 85% uprawnionych.

„Gdy patrzymy, co się dzieje na rynku, zakładamy, że banki, które przejęły niższe progi partycypacji będą musiały dotworzyć rezerwy” – stwierdził prezes.

Bank Pekao nie widzi zagrożenia dla wypłaty dywidendy

Skiba podtrzymał również wolę wypłaty dywidendy.

„Chcemy być spółką dywidendową, to jest wpisane w nasz krwiobieg. Zależy nam na tym, żeby regularnie wypłacać dywidendę w ustalonym w polityce dywidendowej przedziale 50-75% zysku. Nie widzimy obecnie ryzyk regulacyjnych” – powiedział.

Czytaj także: Bank Pekao: obligacje skarbowe przyciągają nowych klientów >>>

Bank Pekao jest częścią Grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 250,57 mld zł na koniec 2021 r.

Źródło: ISBnews