Prezentujemy sierpniowy numer Miesięcznego Przeglądu Ekonomicznego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

110803.przeg.ekonom.150xPrezentujemy sierpniowy numer Miesięcznego Przeglądu Ekonomicznego Polskiego Banku Przedsiębiorczości

 

W sierpniowym Przeglądzie m.in.:

  • W Polsce nadchodzi prawdopodobnie okres rewizji w dół prognoz wzrostu gospodarczego. Przed spowolnieniem gospodarki prognozy są zwykle zawyżone.
    A w najbliższych kwartałach należy oczekiwać spowolnienia. Kryzys w strefie euro jest coraz bardziej poważny, w przyszłym roku będzie również widać efekty podwyżek stóp procentowych i cięcia inwestycji publicznych.
  • W czerwcu produkcja przemysłowa rosła (w ujęciu rocznym) w najwolniejszym tempie od jesieni 2009 r. Częściowo jest to wynik efektów statystycznych, m.in. wysokiej bazy odniesienia z zeszłego roku, jednak nie można lekceważyć takiego sygnału ostrzegawczego. Przemysł wyraźnie zwalnia obroty, na co wskazują również indeksy koniunktury w Niemczech i Chinach, o których piszemy w rozdziale Świat.
  • Inflacja spadła w czerwcu do 4,2 proc. z 5 proc. w maju. Te dane bardzo zaskoczyły rynek, podobnie zresztą jak majowy wzrost inflacji. Ostatnie skoki tempa wzrostu cen wynikają m.in. ze zmian cen warzyw oraz paliw, które są mocno determinowane przez czynniki globalne (np. panikę związaną z bakterią coli, która doprowadziła do spadku cen warzyw). Spadek inflacji zmniejsza prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w tym roku.
  • Kurs złotego osłabił się w lipcu ze względu na zawirowania wokół Grecji. Pod koniec czerwca euro kosztowało 4 zł, czyli o 2 grosze więcej niż miesiąc wcześniej. Dolar pozostał stabilny (2,79 zł), ale frank szwajcarski zdrożał aż o 13 groszy (do 3,33 zł).

Zobacz cały Miesięczny Przegląd Ekonomiczny tutaj