Prezentacje: Bezpieczeństwo na rynku wynajmu nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kf.2014.k4.foto.041.400xO wymienionych dylematach, o doświadczeniach zagranicznych oraz o coraz powszechniejszym rozwiązaniu w Polsce, z Dyrektorem Departamentu Rynku Konsumentów Biura Informacji Kredytowej, panią Joanną Charlińską, rozmawia Aleksandra Stankiewicz-Bilewicz.

BIK PASS – POZNAJ PRZYSZŁEGO NAJEMCĘ

Przed polskim rynkiem nieruchomości stoją nowe perspektywy. Oprócz rynku mieszkań kupowanych na własność, rozwija się równolegle rynek mieszkań na wynajem. Nadal jednak transakcje najmu i wynajmu należą do mniej bezpiecznych operacji w tym segmencie rynku. Brak orientacji w cenach oraz niewiedza na temat konstrukcji umów najmu mogą sprawiać kłopoty zarówno właścicielom, jak i przyszłym najemcom. Często zdarza się, że najemca nie jest w stanie terminowo spłacać czynszu, gdyż ma szereg niespłaconych długów w innych miejscach. Nie warto się jednak zniechęcać do tego typu transakcji. Najem daje bowiem możliwość atrakcyjnego zarobku właścicielowi, a wynajęcie lokalu od osoby wiarygodnej stwarza poczucie komfortu zarówno najemcy, jak i wynajmującemu. Ponadto są już sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa na rynku wynajmu nieruchomości.

DWIE STRONY MEDALU

Wynajęcie lokalu to wspólny interes zarówno dla lokatora, jak i dla właściciela. Dwie strony przyszłej transakcji stają się dla siebie swego rodzaju „partnerami biznesowymi”. Decydując się na zawarcie umowy np. wynajęcia mieszkania, w pierwszej kolejności obie strony powinny wzajemnie zweryfikować swoją wiarygodność.

Zainteresowany nieruchomością sprawdza autentyczność ogłoszenia, upewniając się, że wynajmującym jest rzeczywiście właściciel. Jeśli właściciel nie chce tego potwierdzić na piśmie, powinno to dać do myślenia.

Podobnej weryfikacji, a może nawet bardziej wnikliwej, poddawana jest osoba zainteresowana wynajmem. Właściciel mieszkania zazwyczaj chce lepiej poznać przyszłego lokatora, bo wynajmując mieszkanie podejmuje pewne ryzyko. Zdarza się, że lokatorzy nie dbają o najmowany lokal, a jego wyposażenie ulega zniszczeniu. Nieuczciwy najemca, może również zalegać z opłatą czynszu.

ZDOBYWANIE ZAUFANIA…

Z praktyki rynkowej wynika, że stosuje się przeróżne sposoby na to, by potwierdzić wiarygodność finansową kontrahenta. Metody sprowadzają się zazwyczaj do prostych środków, jak zadawanie jak największej liczby pytań, dowiadywanie się, czym przyszły najemca zajmuje się zawodowo, włącznie z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI