Prezentacja zmodernizowanego banknotu o nominale 200 złotych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbp.03.250x88Biuro Prasowe NBP zaprasza dziennikarzy na prezentację banknotu obiegowego o nominale 200 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami z udziałem m.in. prezesa NBP prof. Marka Belki oraz prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Marka Siwca. Prezentacja odbędzie się we wtorek 23 czerwca o godz. 10.00 w Centrali NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 (sala im. Władysława Grabskiego).

W kwietniu 2014 roku NBP rozpoczął wprowadzanie do obiegu pierwszych zmodernizowanych banknotów o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych. Ta operacja o charakterze technicznym, mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa polskich znaków pieniężnych i dostosowanie zabezpieczeń do obecnych wymogów technologicznych liczenia maszynowego, odbywa się płynnie, a zmodernizowane banknoty stanowią już ponad 33 procent banknotów w obiegu.

Emisja zmodernizowanego nominału 200 zł zakończy proces modernizacji banknotów obiegowych z serii „Władcy polscy” będącej w obiegu od 1995 r. We wtorek, 23 czerwca, zaprezentujemy zmodernizowany banknot o najwyższym nominale w Polsce, który trafi do obiegu w lutym 2016 roku. NBP zlecił jego wyprodukowanie PWPW.

Będzie to pierwsza okazja do sfotografowania i sfilmowania zmodernizowanego banknotu oraz do szczegółowego zapoznania się z jego wybranymi zabezpieczeniami, które będą jednymi z najnowocześniejszych na świecie!

Prezentacji dokona prezes NBP prof. Marek Belka wraz z przedstawicielami NBP oraz prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Markiem Siwcem. NBP poinformuje także o kolejnych planach dotyczących unowocześniania obrotu gotówkowego.

Osoby zainteresowane udziałem w prezentacji prosimy o akredytację w Biurze Prasowym NBP (zgłoszenia przyjmujemy na adres email: press@nbp.pl). Informujemy, że uczestnictwo w prezentacji będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym otrzymaniu akredytacji oraz okazaniu legitymacji prasowej. Prosimy o przybycie 15 minut  przed rozpoczęciem prezentacji.

Akredytacje do godz. 9.00 we wtorek, 23 czerwca.

Biuro Prasowe
Departament Komunikacji i Promocji
Narodowy Bank Polski