Prezentacja: Transgraniczna wymiana informacji kredytowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Polacy mieszkający w Niemczech będą mogli korzystać ze swojej historii kredytowej zbudowanej w kraju, również w kontaktach z bankami niemieckimi. Analogicznie, polskie banki będą mogły sięgać po historie kredytowe osób, które wcześniej zaciągały kredyty w bankach niemieckich.

Stanie się tak dzięki umowie pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej i niemieckim biurem SCHUFA Holding AG, które jest wiodącą niemiecką firmą informacyjną i usługową. Partnerem tej firmy są m.in. przedsiębiorstwa działające w branży kredytowej.

Zasady prawne umożliwiające wymianę informacji o kredytobiorcach pomiędzy kredytodawcami z państw członkowskich UE określa Dyrektywa 2008/48/EU z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Realizuje ona jedno z podstawowych założeń jednolitego rynku usług finansowych, tj. korzystanie przez konsumenta z kredytów detalicznych w dowolnym kraju Unii Europejskiej (zintegrowany rynek kredytów detalicznych). Nowa usługa Biura Informacji Kredytowej sprawia, że również dla Polaków będzie to faktycznie łatwiejsze.

– Teraz Polak starający się o kredyt w Niemczech, a docelowo w dowolnym państwie Unii, będzie mógł za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej i jego partnerów prowadzących analogiczną działalność za granicą, wylegitymować się swoją pozytywną historią kredytową z innego kraju. Może to znacząco ułatwić uzyskanie kredytu – podkreśla Leszek Makarow, wiceprezes zarządu BIK.

Dla ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI