Prezentacja: Przełom w rozwiązaniach biometrycznych w bankomatach staje się faktem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.09.foto.038.250xW bankowości biometria stosowana jest już od kilkudziesięciu lat. Wiele niepodważalnych zalet sprawiło, że w niektórych krajach, jak chociażby w Japonii, biometria stała się standardem. W krajach tych biometria jest powszechnie stosowana nie tylko w bankomatach, ale też w innych urządzeniach samoobsługowych, terminalach POS czy na stanowiskach kasjerskich.

Do tej pory polskie banki dość rzadko korzystały z tej technologii. Właśnie pojawia się szansa na szybki wzrost popularności biometrii w Polsce. Na rynku pojawiła się nowa odmiana systemu Novum Host do zarządzania bankomatami, która umożliwia również autoryzację biometryczną. Czy będzie to przełom w zastosowaniu biometrii w naszym kraju?

Jakie korzyści może odnieść bank z zastosowania biometrii?

Zasada działania rozwiązań biometrycznych jest prosta i bardzo skuteczna. Oparta jest na wykorzystaniu do uwierzytelniania operacji wzorca niepowtarzalnych cech fizycznych ludzi. W bankowości najczęściej weryfikowana jest tęczówka oka, układ naczyń krwionośnych palców lub dłoni. Niepowtarzalność tych cech sprawia, że z powodzeniem mogą one zastąpić w transakcjach autoryzację kodem PIN. Biometria jest też stosowana do uwierzytelniania operacji realizowanych przez personel w systemach bankowych. Możliwe jest biometryczne logowanie do systemu czy biometryczne potwierdzane transakcji wymagających akceptacji drugiej osoby.

Podstawowa korzyść dla banku z zastosowania biometrii to oczywiście wyższe bezpieczeństwo operacji. Danych biometrycznych nie da się skopiować lub podejrzeć, jak to często się dzieje z danymi karty lub PIN-em. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko przestępczego wykorzystania kart bankowych takiego jak skimming. Zastosowanie biometrii usprawnia też sam proces autoryzacji i zwiększa komfort w korzystaniu z urządzeń. Klient nie musi już pamiętać kodu PIN i nie towarzyszy mu poczucie, że w razie jego pomyłki może dojść do zablokowania karty i przerwania operacji.

Co jeszcze może zyskać bank? Zastosowanie biometrii może sprawić, że bank uzyska większy prestiż i wizerunek instytucji nowoczesnej, stosującej najnowsze rozwiązania i usługi. Instytucji, dla której priorytetem jest zapewnienie swoim klientom jak najwyższego bezpieczeństwa i wygody. Taki wizerunek może być decydujący zwłaszcza w walce o młodych, wykształconych i perspektywicznych klientów, którzy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI