Prezentacja: Obywatel w centrum innowacji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

eds.2013.k1.foto.092.250xMieszkańcy oczekują od samorządów takiego poziomu obsługi, jakiego doświadczają jako klienci w kontaktach z biznesem. Błyskawicznego dostępu do informacji i usług, elektronicznej komunikacji o każdej porze. Polskie samorządy muszą szukać innowacji i większej efektywności.

Innowacyjność to główny kierunek perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Miasta i aglomeracje, chcąc pozyskać europejskie fundusze na finansowanie inwestycji, będą musiały wykazać, że zgłaszane projekty przyczyniają się do istotnej zmiany ich funkcjonowania, bazują na nowych technologiach, podnoszą jakość życia mieszkańców. Z jednej strony rosną więc wymagania przed samorządami aplikującymi o finansowanie inwestycji, ale z drugiej strony otwierają się szanse przed tymi, które mają pomysły, jak podnieść poziom „miejskiej inteligencji” i wdrożyć innowację na potrzeby lokalnej społeczności.

Obsługa sektora samorządowego jest jednym ze strategicznych kierunków dla HP Polska. W ciągu minionych trzech lat firma współpracowała z ponad 650 jednostkami samorządowymi – od największych aglomeracji po urzędy w niewielkich gminach. Nowa perspektywa finansowa 2014-2020 otwiera kolejny rozdział współpracy. – Dysponujemy kompleksową, innowacyjną ofertą technologiczną dla samorządów. Jednakże w przypadku tego sektora mamy do zaproponowania znacznie więcej niż produkty i usługi. Naszymi atutami są doświadczenie zdobyte przy setkach projektów, znajomość procedur i umiejętność zrozumienia specyficznych potrzeb instytucji publicznych – mówi Piotr Ferszka, Poland EG Indirect Sales Manager w HP. Podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowania, HP Polska zamierza aktywnie wspierać samorządy w przygotowaniu innowacyjnych strategii i przy pozyskiwaniu środków inwestycyjnych na realizację projektów.

eds.2013.k1.foto.093.250xMobilny urząd

Szacuje się, że w Polsce jest już ok. 7-8 mln smartfonów. Co piąta osoba, korzystając z internetu, zaopatrzyła się już w tablet. Miliony obywateli chcą komunikować się drogą elektroniczną z administracją publiczną. Urzędnicy nie mogą ignorować tego trendu. Dlatego wśród wielu wyzwań, przed którymi stają jednostki samorządowe, jest zapewnienie infrastruktury bezprzewodowej dla obywateli. Jednocześnie komunikacja bezprzewodowa staje się nieodzowna w pracy samych urzędów. Według prognoz Gartnera, za 3 lata w przypadku nowo kupowanych urządzeń jedynym kablem na służbowych biurkach będzie przewód zasilający. Globalny trend BYOB – bring your own device – nie ominie placówek publicznych. Samorządowi informatycy będą zmuszeni zmierzyć się z wyzwaniem konsumeryzacji IT.

HP ma zaawansowaną ofertę rozwiązań bezprzewodowych do zastosowań profesjonalnych. Produkty z rodziny HP FlexNetwork pozwalają stworzyć elastyczną infrastrukturę dopasowaną do organizacji każdej wielkości. Wśród klientów HP są instytucje, których infrastruktura bezprzewodowa jest zdolna obsłużyć tysiące urządzeń – smartfonów, tabletów, laptopów. Narzędzia do zarządzania HP Intelligent Management Center zapewniają monitoring i kontrolę bezpieczeństwa ponad 6 tys. urządzeń bezprzewodowych pochodzących od różnych producentów.

Chmura samorządowa

Cloud computing to największa rewolucja IT od dwóch dekad. Biznes na całym świecie podąża ku przetwarzaniu w chmurze. Firmy korzystają z chmur publicznych lub budują własne centra przetwarzania, działające jako chmura prywatna dla pracowników i partnerów biznesowych. Motywami migracji ku środowiskom chmurowym są m.in. elastyczność, obniżenie kosztów i bezpieczeństwo.

Większość polskich miast nie ma nowoczesnych centrów przetwarzania. W miastach i gminach istnieje wiele ośrodków IT, odseparowanych od siebie, działających w różnych lokalizacjach. Ile systemów tyle serwerów, ile wydziałów w urzędzie tyle ośrodków przetwarzania. Zarządzanie tak funkcjonującą infrastrukturą przetwarzania jest nieefektywne. Nasuwa się oczywisty wniosek – samorządy powinny przemyśleć model przetwarzania i rozważyć stworzenie wspólnego data center obsługującego wszystkie systemy, za które odpowiada władza lokalna.

Odpowiedzią HP na wyżej zarysowane wyzwanie jest koncepcja konwergentnej infrastruktury IT. Od wielu lat produkty sieciowe, pamięci masowe, serwery i inne elementy oferty HP są tak konstruowane, aby uprościć rozwój wysoce zwirtualizowanego środowiska IT. Konwergentna infrastruktura HP to odejście od archaicznego modelu przetwarzania, w którym konkretnym systemom dedykowano odrębne elementy infrastruktury, tj. serwery, urządzenia sieciowe, systemy magazynowania.

Ciekawym pomysłem dla większych samorządów może być budowa centrów przetwarzania, świadczących w modelu chmury usługi nie tylko dla innych jednostek, a także – jeśli miałoby to uzasadnienie – podmiotów komercyjnych.

Bezkompromisowa niezawodność

Wraz ze zmianą charakterystyki dostępu do danych zmieniają się także oczekiwania dotyczące poziomu niezawodności systemów IT. Urzędy, podobnie jak instytucje finansowe, nie mogą pozwolić sobie na utratę zaufania wskutek niedostępności usług. – Samorządy w coraz większym stopniu polegają na systemach IT, by nadążyć za potrzebami obywateli. Na ogół jednak nie przekłada się na liczbę etatów w działach informatycznych – mówi Maciej Malinowski, reprezentujący dział HP Technology Support.

Odpowiedzią HP na opisaną powyżej sytuację jest oferta usług polegających na zapewnieniu gwarantowanego poziomu niezawodności środowiska informatycznego klienta. Konsultanci i inżynierowie HP przejmują opiekę nad środowiskiem IT. Zajmuje się tym dział HP Technology Support, który zatrudnia 200 inżynierów. Ponadto wsparciem zajmują się autoryzowani partnerzy HP.

W pierwszym etapie usługa polega na optymalnym zaprojektowaniu procesów, tak aby w złożonym środowisku IT utrzymać integralność danych. Konsultanci HP pracują ze służbami informatycznymi klienta, analizują procesy, prowadzą szkolenia. Drugi etap to właściwe wsparcie techniczne realizowane przez inżynierów HP, którzy w zagwarantowanym czasie są w stanie rozwiązać zaistniały problem.

HP proponuje klientom dwa programy wsparcia: reaktywne i proaktywne. Pierwszy program sprowadza się do szybkiej reakcji na występujące problemy i usunięcie awarii. Wsparcie proaktywne obejmuje także zapobieganie awariom na wcześniejszym etapie.

DLACZEGO HP?

Kompleksowa oferta. HP ma pełną ofertę produktów i usług niezbędnych stworzenia infrastruktury IT w samorządach.

Doświadczenie techniczne. HP wraz z partnerami ma największą liczbę przeszkolonych i doświadczonych inżynierów działających w całej Polsce.

Doświadczenie proceduralne. HP zna procedury wymagane w publicznych i unijnych postępowaniach.

Rozwiązania dla sektora publicznego. HP uczestniczyło w największych projektach publicznych m.in. eZdrowie, system wydawania praw jazdy, systemy dla Policji i Straży Granicznej.

Koncentracja na oszczędnościach. Nowoczesne rozwiązania HP umożliwiają implementację zaawansowanych technologii bez konieczności inwestycji kadrowych do ich obsługi.

Kompleksowa oferta szkoleniowa. HP oferuje szkolenia z zakresu najnowszych rozwiązań IT, od technologii druku i przetwarzania obrazu aż po rozwiązania z zakresu infrastruktury konwergentnej i cloud computing.

Wsparcie reaktywne

Jeśli zaistnieje problem ze sprzętem lub oprogramowaniem, to w określonym czasie, zapisanym w umowie, konsultanci HP przystąpią do naprawy. Należy jednak pamiętać, że HP wymaga od klientów, aby ich środowisko było w pełni dostosowane do określonych wcześniej wymagań, np. aby były zainstalowane najnowsze wersje sterowników, oprogramowania systemowego i aplikacji.

W zależności od wyboru klienta, HP zobowiązuje się do reakcji na awarię w następnym dniu roboczym albo w już 4 godziny od zgłoszenia. Najbardziej wymagający klienci, w tym instytucje publiczne, decydują się na umowy serwisowe gwarantujące im nie tylko czas reakcji, ale czas usunięcia usterki – albo w ciągu 24 albo w 6 godzin od chwili zgłoszenia. Według statystyk HP, skuteczność działań naprawczych w najbardziej restrykcyjnej opcji sześciogodzinnej sięga aż 98 proc! To efekt rygorystycznych procedur wewnątrz organizacji serwisowej HP.

Wczesne ostrzeganie – wsparcie proaktywne

Wsparcie proaktywne polega na tym, że HP przydziela klientowi zespół konsultantów technicznych, wyspecjalizowanych w zarządzaniu systemami IT, certyfikowanych inżynierów ITIL. Ich zadaniem jest monitorowanie sytuacji u klienta i zapobieganie awariom, zanim te wystąpią. – Nasi konsultanci mają pełną wiedzę o konfiguracji systemów informatycznych klienta. Na bieżąco śledzą rozwój sytuacji i w następstwie albo rekomendują służbom IT klienta określone działania, albo sami je wykonują – mówi Maciej Malinowski.

Na ten rodzaj wsparcia decydują się instytucje, które nie mogą pozwolić sobie na przestoje. W sektorze samorządowym należą do nich jednostki obsługujące podatki czy wydające dokumenty. Wsparcie proaktywne znajduje uzasadnienie w pierwszej kolejności w przypadku systemów przechowujących dane o krytycznym znaczeniu dla obsługi procesów.

Zapotrzebowanie na usługi gwarantowanej dostępności i niezawodności systemów informatycznych doskonale ilustrują, jak zmieniają się oczekiwania wobec IT w samorządach. Do niedawna w administracji publicznej w ogóle nie liczono kosztów przestoju systemów. Internet i obsługa on-line zmieniły reguły gry. Teraz mieszkańcy chcą być obsługiwani w trybie ciągłym 24/7, a każda przerwa w pracy systemów będzie odnotowana.