Prezentacja: Natychmiastowe przelewy – rewolucja na rynku e-płatności

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.09.foto.031.250xOd czerwca 2012 r. klienci polskich banków mogą realizować przelewy natychmiastowe bez pośredników. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu na rynek pierwszego profesjonalnego systemu rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

To pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy autorski system KIR S.A. powtórzy sukces brytyjskiego Faster Payments? Wiele wskazuje na to, że tak. Już czwarty bank wdraża system płatności natychmiastowych, a w najbliższej przyszłości zamierza to zrobić 7 kolejnych. Trwają także rozmowy z pozostałymi bankami.

Pierwszy w Polsce system bezpośrednich, natychmiastowych przelewów wystartował w czerwcu 2012 r. Choć jego nazwa wskazuje na związki z istniejącym od 1994 r. systemem ELIXIR ®, jest to całkowicie nowy, stworzony od podstaw system rozliczeniowy, działający niezależnie od sesyjnego systemu ELIXIR®. Express ELIXIR jest nowatorski nie tylko na skalę regionu, ale całej Europy. Podobny system został do tej pory uruchomiony jedynie w Wielkiej Brytanii pod nazwą Faster Payments.

– Płatności natychmiastowe stają się naturalnym kierunkiem rozwoju systemów płatniczych w Europie. Szybki rozwój technologiczny oraz globalizacja obrotu gospodarczego sprawiają, że potrzeba realizowania płatności w czasie rzeczywistym jest coraz silniejsza – tłumaczy Kazimierz Małecki, Prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. – Wprowadzając na rynek Express ELIXIR, spełniliśmy oczekiwania klientów bankowości elektronicznej i samych banków, które będą mogły zaoferować swoim klientom nowe, innowacyjne usługi oparte o możliwość natychmiastowego przekazywania pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach – dodaje K. Małecki.

Bezpośredni jak ELIXIR®, ale bez porównania szybszy

Najważniejszą cechą systemu Express ELIXIR jest tzw. bezpośredniość zleceń – do realizacji przelewów nie są wykorzystywane rachunki pośredniczące czy też podmioty pozabankowe. Jest to odpowiedź Izby na potrzeby środowiska bankowego. Do tej pory klienci, którzy chcieli zrealizować przelew natychmiastowy, mieli do wyboru dwa rozwiązania: skorzystanie z systemu SORBNET lub z oferty pośrednika. Oba te rozwiązania mają jednak istotne wady – zarówno z punktu widzenia bankowców, jak i samych klientów, zlecających w ten sposób przelewy. SORBNET, dedykowany do obsługi międzybankowych przelewów wysokokwotowych, jest relatywnie drogi. SORBNET nie może być też uznany za system płatności natychmiastowych – bowiem w praktyce przesłanie pieniędzy pomiędzy kontami w różnych bankach trwa około godziny. System ten nie działa wieczorem i w nocy, ani w dni wolne od pracy. Z kolei rozwiązanie wykorzystujące konta pośredniczące ma liczne ograniczenia, m.in. niską kwotę maksymalną pojedynczego przelewu – do kilku ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI