Prezentacja: Bezpieczeństwo transakcji bankowych za dotknięciem palca

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.09.foto.075.250xW Japonii i Turcji na szeroką skalę stosuje się biometryczne uwierzytelnianie transakcji w bankomatach. Ponad połowa tego typu urządzeń wykorzystuje do autoryzacji biometrie naczyń krwionośnych palca. Teraz bezpieczne transakcje dostępne są także w Polsce.

Firma ITCARD, która jest jednym z czołowych dostawców usług bankowych w Polsce, obsługuje pierwszą w Europie niezależną sieć bankomatów biometrycznych o nazwie Planet Cash. Do tej pory zainstalowanych zostało około 1000 urządzeń. Do końca tego roku zostanie uruchomionych łącznie 1730 bankomatów biometrycznych wykorzystujacych technologie Finger Vein rmy Hitachi, opartą na układzie naczyń krwionośnych palca. Ponadto ITCARD jest pierwszą firmą wEuropie, w której powstał biometryczny host umożliwiający realizację biometrycznych transakcji międzybankowych.

Wypłaty zbankomatów za dotknieciem palca

– Dostarczamy technologie, która jest zgodna ze standardami oraz regulacjami odnoszącymi się do instytucji finansowych. Przewaga naszego rozwiązania jest jego interoperacyjność. W praktyce oznacza to, że klienci wszystkich banków, które korzystają z naszego ogólnopolskiego hosta biometrycznego mogą wybrać bank i rachunek, z którego chcą wypłacić pieniądze. Nie bez znaczenia są również niskie koszty wdrożenia usługi. Bank dokonuje jedynie zakupu samych czytników biometrycznych – podkreśla Jolanta Sadowska, Dyrektor ds. Kluczowych Klientów ITCARD.

W marcu 2014 r. firma podpisała z Hitachi Europe Ltd. umowę o wdrożeniu usług biometrycznych w bankomatach Planet Cash, z których bedą mogły korzystać wszystkie banki w Polsce.

Biometria Finger Vein, w tym podpis biometryczny może także ułatwić życie osobom starszym oraz osobom, dla których nowoczesne technologie sż zbyt skomplikowane. – Korzystanie z biometrii Finger Vein sprowadza się do poprawnego przyłożenia palca do czytnika. Nie wymaga wiedzy informatycznej, ani konieczności pamiętania numeru PIN czy też noszenia karty. Biometria naczyniowa Finger Vein bazuje na strukturze naczyń krwionośnych i wykorzystuje możliwość wchłaniania światła bliskiej podczerwieni przez płynacą w nich krew. Wykorzystanie tej możliwosci jest od lat stosowane w medycynie i jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. Czytnik jest także wyposażony w szereg testów żywotności palca. Zapisany podczas rejestracji wzorzec jest porównywany w trakcie transakcji z żywym palcem klienta. Możemy więc powiedzieć, że Finger Vein zapewnia bezpieczeństwo naszych środków finansowych w najwyższy możliwy sposób – powiedział Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Regionalny Grupy Systemów Informatycznych Hitachi Europe Ltd. w Europie Środkowej i Wschodniej.

Wzorzec biometryczny powstaje w wyniku analizy unikalnych cech struktury naczyń krwionośnych i jest zapisywany w formie zaszyfrowanego kodu, tj. wzorca biometrycznego na serwerze centralnym. Transakcje mogą się odbywać tylko w czasie rzeczywistym, ponieważ referencyjny wzorzec biometryczny zapisany na serwerze centralnym jest porównywany z żywym palcem przyłożonym do czytnika. Nie da sie pobrać wzorca biometrycznego bez wiedzy użytkownika. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI