Prezentacja: 400 milionów nie trafiło do złodziei

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.04.foto.076.a.400xW 2014 r. codziennie blokowano aż 24 próby wyłudzeń kredytów na kradzione dokumenty. Przy pomocy kradzionych dokumentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, próbowano wyłudzić aż 8,8 tys. kredytów na łączną kwotę 400 milionów złotych. System Dokumenty Zastrzeżone jest jednak coraz bardziej szczelny - w zeszłym roku zastrzeżono bowiem aż 128 tys. dowodów osobistych i paszportów.

Związek Banków Polskich od kilkunastu już lat prowadzi system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kw. 2014 r. dzięki niemu udaremniono 2,2 tys. prób wyłudzeń kredytów na kwotę 75 mln zł.

Średnia kwota próby wyłudzenia w 2014 r. dla całego kraju wyniosła 23,8 tys. zł. Najniższy poziom zanotowano w woj. podlaskim (14,4 tys. zł), a najwyższy w mazowieckim i zachodniopomorskim (odpowiednio 29,8 tys. oraz 31,8 tys. zł). Największą jednostkową kwotą była próba wyłudzenia ponad 4 mln zł (woj. wielkopolskie).

Na koniec grudnia 2014 r. wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,42 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 31,9 tys. dokumentów. W całym 2014 r. statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4 minuty trafiał nowy dokument.

Czym jest System DZ i dlaczego warto zastrzegać utracone dokumenty tożsamości

Jest to narzędzie służące do eliminowania zastrzeżonych dokumentów z obrotu gospodarczego. Zabezpiecza osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwość ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła. Co ważne, dokumenty mogą zastrzegać nie tylko osoby korzystające z usług bankowych – mogą i powinni to robić wszyscy – także ci, którzy nigdy nie posiadali własnego konta (oni bowiem jako osoby, o których banki nie miały wcześniej żadnej wiedzy, są najczęstszymi ofiarami oszustów).

Informacje z jednego banku, poprzez System DZ, są błyskawicznie przekazywane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu. Oprócz banków korzystają z niego m.in. operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI