Prezentacja: 20 lat w służbie bankowości i gospodarki

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.06.2012.foto.046.150xZbudowała od podstaw system rozliczeniowy dla polskiego sektora bankowego. Chociaż działalność rozliczeniowa jest priorytetem jej działalności, opracowuje i wdraża również innowacyjne rozwiązania wspierające płatności. Oferując nowoczesne i bezpieczne usługi, dostarcza narzędzi umożliwiających wymianę zleceń płatniczych pomiędzy bankami oraz ułatwiających budowę i rozwój polskiej e-gospodarki. W tym roku Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., bo o niej mowa, obchodzi 20-lecie swojej działalności.

Kazimierz Małecki,
Prezes Zarządu KIR S.A.

Na początku lat 90. nie było w Polsce instytucji rozliczeniowej, która pośredniczyłaby w bezpiecznej wymianie zleceń płatniczych pomiędzy bankami. Obowiązujące wówczas rozwiązania dopuszczały różnice w czasie pomiędzy obciążeniem rachunku jednego banku a uznaniem rachunku drugiego, co sprzyjało nieuczciwym praktykom. Kres szkodliwej dla banków działalności miało położyć utworzenie w Polsce nowoczesnego systemu rozliczeniowego, który zapewniałby szybką, sprawną, a przede wszystkim bezpieczną realizację płatności pomiędzy bankami. W tym celu z inicjatywy Związku Banków Polskich i 16 największych banków, w tym NBP, powstała Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. 20 lat temu trudno było przypuszczać, że polski system rozliczeniowy stanie się jednym z najnowocześniejszych w Europie. A jednak tak się stało.

W służbie bankowości

KIR S.A. jako pierwszy opracowała i wdrożyła system SYBIR, rozliczający zlecenia płatnicze zarejestrowane na dokumentach papierowych. Dominującą rolę w działalności KIR S.A. odgrywały wtedy jej jednostki – bankowe regionalne izby rozliczeniowe, realizujące wymianę zleceń płatniczych w postaci papierowej pomiędzy oddziałami banków na terenie całego kraju. Było to ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, wspieranym rozwiązaniami informatycznymi. Jednocześnie od początku działalności Izba pracowała nad uruchomieniem systemu rozliczeń elektronicznych.

– Decyzja o stworzeniu elektronicznej wymiany i rozrachunku zleceń płatniczych pomiędzy bankami była wówczas, w dobie wszechobecnego papieru, rewolucyjna. Już w 1994 r. Izba uruchomiła pierwszy elektroniczny system rozliczeń międzybankowych – ELIXIR®, dedykowany do wymiany zleceń płatniczych w polskich złotych. Swoją funkcjonalnością i zaawansowaniem technologicznym przewyższał większość stosowanych wówczas rozwiązań. Uruchomione zostały 3 sesje rozliczeniowe dziennie, co uplasowało Izbę w światowej czołówce pod względem szybkości realizacji transakcji międzybankowych. Obecnie Izba przetwarza prawie 6 milionów transakcji dziennie, co rocznie daje blisko 1,5 miliarda – mówi Kazimierz Małecki, Prezes Zarządu KIR S.A.

KIR S.A. jako jedna z pierwszych izb rozliczeniowych w Europie zaczęła wykorzystywać podpis elektroniczny do zabezpieczania informacji rozliczeniowych, a już w 1994 r. z tego rozwiązania zaczęły korzystać polskie banki. Od 2003 r. Izba jest kwalifikowanym podmiotem świadczącym usługi certyfikacyjne w zakresie wydawania certyfikatów kwalifikowanych oraz znaczników czasu. Jest także jedynym w Polsce centrum certyfikacji o tak znaczącym doświadczeniu w dziedzinie infrastruktury klucza publicznego. System SZAFIR oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie wdrażania e-podpisu, stanowiące podstawę rozwoju e-gospodarki.

– Samo wprowadzenie bezpiecznego podpisu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI