Prestiżowe statuetki miesięcznika „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nowoczesny.bank.spoldzielczy.01.150xKrakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie pod względem potencjału rozwoju oraz Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie w kategorii efektywności zostały laureatami nagród głównych rankingu miesięcznika "Nowoczesny Bank Spółdzielczy".

Uroczystość wręczenia statuetek oraz honorowych certyfikatów Krajowego Rankingu „Wyróżniające się banki spółdzielcze” odbyła się podczas dwudniowego II Forum Technologii Banków Spółdzielczych, które zorganizował Związek Banków Polskich przy współpracy Banku Polskiej Spółdzielczości w Warszawie, Gospodarczego Banku Wielkopolski w Poznaniu oraz Mazowieckiego Banku Regionalnego w Warszawie.

Przedstawiciele zrzeszeń rozmawiali o informatyzacji banków spółdzielczych, usługach e-bankowości, systemach wymiany informacji kredytowej i gospodarczej. Do udziału w specjalistycznych panelach dyskusyjnych zaproszono naukowców oraz ekspertów największych producentów i dostawców rozwiązań IT dla sektora.

100518.krajowy.ranking.nbs.250xMiesięcznik „NBS” wyróżnił 100 czołowych banków w dwóch kategoriach: potencjału rozwoju (suma bilansowa, wynik finansowy netto, kredyty, depozyty, rachunki osób fizycznych i prawnych) oraz efektywności (dynamika wyników). Z analizy danych na koniec grudnia 2009 r. wynika, że największy potencjał ekonomiczny posiadały: Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku, Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Poznaniu, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

Najbardziej efektywną działalność prowadziły: Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie, Bank Spółdzielczy w Księżpolu, Bank Spółdzielczy w Pszczynie, Bank Spółdzielczy w Katowicach, Bank Spółdzielczy w Santoku, Bank Spółdzielczy w Andrychowie. Uwzględniając szczegółowe kryteria w kategorii efektywności, w gronie sześciu najlepszych znalazły się:

  • pod względem dynamiki sumy bilansowej: BS w Andrychowie, SBR w Szepietowie, BS w Pszczynie, BS w Kościerzynie, BS w Santoku, BS w Katowicach;
  • pod względem dynamiki zysku netto: BS w Łubnianach, BS w Otmuchowie, NBS w Czerwińsku, BS w Łobżenicy, BS w Pawłowicach, PBS Czarnkowie;
  • pod względem przyrostu obliga kredytów: BS w Krościenku, BS w Andrychowie, BS w Santoku, SBR w Szepietowie, BS w Tyczynie, KBS w Aleksandrowie Kujawskim;
  • pod względem wzrostu depozytów: BS w Bielsku Dużym, BS w Andrychowie, SBR w Szepietowie, BS w Katowicach, BS w Pszczynie, BS w Santoku.

Zwycięzca rankingu w kategorii „Największe banki” Krakowski Bank Spółdzielczy prowadzi działalność na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego poprzez sieć 57 placówek oraz ponad 124 tys. rachunków osób fizycznych i 9,5 tys. osób prawnych. W ostatnim dwudziestoleciu KBS z małego banku dysponującego dwoma placówkami urósł do rozmiarów i prestiżu europejskiej instytucji finansowej. Połączył w jedną strukturę 23 banki spółdzielcze, w tym połowę z nich uratował od upadku. Obecnie dysponuje 71 jednostkami bankowymi w czterech województwach. Od 1994 r. suma bilansowa KBS wzrosła z 21 mln zł do blisko 1,6 mld zł, depozyty z 16 mln zł do 1 mld 363 mln zł, a kapitały własne z 2,4 mln zł do 120 mln zł. Liczba zatrudnionych w KBS zwiększyła się w tym czasie z 53 do 586 osób.

Najbardziej efektywny okazał się Spółdzielczy Bank Rozwoju w Szepietowie. W ostatnich dwóch latach bank uzyskał najwyższą w sektorze dynamikę przyrostu podstawowych wielkości finansowych (aktywa SBR wzrosły o 58 proc., depozyty o 70 proc., kredyty o 48 proc.). Na szczególną uwagę zasługują wyniki Banku Spółdzielczego w Andrychowie (wzrost sumy bilansowejaż o 81 proc.) oraz Banku Spółdzielczego w Santoku, który osiągnął bardzo wysokie tempo rozwoju w małej społeczności lokalnej.

Najlepsze banki rankingu zostały uhonorowane również przez swoje zrzeszenia. Biuro Informacji Kredytowej SA zafundowało maszyny liczące GFS 100 dla KBS w Krakowie i SBR w Szepietowie oraz GFB 800 dla PBS w Sanoku, BS w Brodnicy, BS w Księżpolu i BS w Pszczynie. Współpracująca z sektorem spółdzielczym firma Union Investment przyznała nagrody dla BS w Stalowej Woli, BS w Dusznikach i BS „Mazowsze” w Płocku.