Premiera Kurhaus: „Wyścig z maszynami”, kultowa książka Brynjolfssona i McAfee’go

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Od kilku dni w księgarni ebooków Publio.pl dostępna jest nasza najnowsza książka: WYŚCIG Z MASZYNAMI. Jak rewolucja cyfrowa napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy.

Autorami książki są Erik Brynjolffson oraz Andrew McAfee - naukowcy z amerykańskiego Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT).

"Wyścig z maszynami" to śmiałe rozwinięcie futurologicznych traktatów, takich jak "Nadchodzi Osobliwość" Raymonda Kurzweila. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie: Jak człowiek ma się odnaleźć w gospodarce napędzanej innowacjami?

Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, analizując wysoki poziom bezrobocia w USA, uważnie przyglądają się teorii „końca pracy”. Argumentują, że w obliczu rosnących kompetencji maszyn, przeciętny pracownik traci silną pozycję na rynku, ustępując pola komputerom. Analiza rynku pracy jest jednak dla autorów jedynie punktem wyjścia do szerokich rozważań o skali postępu technologicznego ostatnich lat.

Opisując wykładnicze tempo rozwoju technologii cyfrowych, autorzy zwracają uwagę, że my-ludzie przestaliśmy już nadążać za tym procesem. Podobnie jak Kurzweil, guru środowiska singultarian (wyznawców teorii osobliwości), podając przykłady z dziedziny GPT (general purpose technology) wskazują, że komputery zaczynają zastępować nas w takich dziedzinach życia, które do niedawna były jeszcze domeną człowieka. Co się stanie, kiedy maszyny zyskają intuicję? I czy człowiekowi uda się je okiełznać?

Czy jest możliwa przyszłość, w której człowiek będzie pracował ramię w ramię z maszynami, zamiast konkurować z nimi?

Źródło: Zespół Kurhaus