Prawo bankowe: rząd przyjął projekt ustawy uelastyczniający bufor ryzyka systemowego

Prawo bankowe: rząd przyjął projekt ustawy uelastyczniający bufor ryzyka systemowego
Fot. stock.adobe.com/thodonal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt ustawy prawo bankowe uelastyczniający bufor ryzyka systemowego - podano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, deklarując, że ma on na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, oraz zdecydowała o skierowaniu projektu do Sejmu, upoważniając Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej do prezentowania stanowiska Rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych” – napisano.

Czytaj także: Prawo bankowe: rząd przyjął projekt noweli zwiększającej odporność banków >>>

Cel przyjętego projektu

W uzasadnieniu do projektu napisano, że ma on na celu uelastycznienie bufora ryzyka systemowego.

„Dotychczas mógł zostać nałożony na sektor finansowy lub jego podzbiór; po zmianach dodatkowo będzie możliwość ustanowienia bufora albo na wszystkie ekspozycje, albo na określony podzbiór ekspozycji. Dzięki tej zmianie łatwiejsze stanie się dopasowanie narzędzia do zidentyfikowanego ryzyka systemowego. Ponadto nowa regulacja wprowadza wzór służący do wyliczenia bufora ryzyka systemowego” – napisano.

Zmiana maksymalnego poziomu bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym

Nowela wprowadza też zmiany maksymalnego poziomu bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII) z 2 proc. do 3 proc., a ponadto, za zgodą Komisji Europejskiej, będzie możliwość ustanowienia bufora O-SII w wysokości przekraczającej 3 proc.

Źródło: PAP BIZNES