Pracownicy ZUS pomogą w składaniu e-wniosków o RKO i 500 plus

Pracownicy ZUS pomogą w składaniu e-wniosków o RKO i 500 plus
Fot. stock.aobe.com / Rachwalski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społeczny będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenie Rodzina 500 plus oraz o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, przypomina ZUS.

‒ Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków o 500 plus, a także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Nasi klienci zawsze mogą zadzwonić na naszą specjalną infolinię 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS ‒ mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.  

Współpraca ZUS z KRUS i Pocztą Polską

W ostatnich dniach grudnia 2021 roku prezes ZUS zawarła listy intencyjne z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Pocztą Polską o współpracy. Dotyczy ona realizacji ustaw o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (500+) oraz o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO).

‒ Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku powierzają realizację zadań zapisanych w obu ustawach Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Z naszego punktu widzenia celem tych listów intencyjnych jest podniesienie jakości obsługi wniosków o świadczenie wychowawcze oraz rodzinny kapitał opiekuńczy ‒ mówi profesor Uścińska.

Klienci zawsze mogą zadzwonić na naszą specjalną infolinię 22 290 55 00 lub umówić się na e-wizytę

‒ Zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń przez osoby, które potrzebują naszego bezpośredniego wsparcia ‒ dodaje prezes ZUS.

Dlatego przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu niektórych obywateli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podobnie jak przy realizacji programu Dobry Start 300+ w bieżącym roku, zwiększy dostępność dla swoich klientów o mobilne punkty rozlokowane w placówkach jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej i KRUS.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o świadczeniu wychowawczym 500+ od 2022 roku?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia 2022 roku można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę RKO. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o rodzinnym kapitale opiekuńczym?

Rodzina 500 plus

Od stycznia 2022 r. obsługę programu Rodzina 500 plus zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia br. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub SMS.

Czytaj także: Koszty 500+ zmniejszą się o 2,5 mld zł po przejęciu obsługi programu przez ZUS

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS