Praca na własny rachunek – dlaczego się opłaca?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

mezczyzna.tablet.02.250x167Niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie spędza sen z powiek niejednemu Polakowi. Wysokie bezrobocie, niskie zarobki i niepewna emerytura to nasze główne zmartwienia. Niestety, praca na etacie nie jest już gwarantem finansowego bezpieczeństwa.

Polacy, szczególnie młodzi, jako rozwiązanie coraz częściej traktują założenie własnej działalności gospodarczej, choć jest to niemały wysiłek związany z załatwianiem wszystkich spraw administracyjnych, a także wkalkulowane w każdy biznes ryzyko niepowodzenia. Mimo to, własna działalność opłaca się.

Założenie własnej działalności gospodarczej jest znaczenie trudniejsze, niż przejście procesu rekrutacji u pracodawcy. Przyszły przedsiębiorca musi przede wszystkim mieć pomysł na firmę i ocenić, czy wypełnia ona jakąś niszę na rynku. Dobry pomysł to połowa sukcesu. Trzeba bowiem uporać się jeszcze z wszystkimi formalnościami związanymi z rejestracją działalności i jej prowadzeniem. Przy dużym zaangażowaniu i odpowiednim nakładzie pracy wysiłek ten powinien się jednak opłacić.

Przemyślana i prawidłowo zorganizowana działalność gospodarcza to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej przyszłości. Oczywiście podstawowym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość zwiększenia kilkakrotnie swoich zarobków w stosunku do tych, które mielibyśmy zapewnione dzięki pracy na etacie.

Ważna jest tutaj jednak również świadomość pracy na własny rachunek. Nic nie mobilizuje nas do działania bardziej niż poczucie, że pieniądze, które zarobimy, są wprost proporcjonalne do naszego zaangażowania – uważa Marcin Kuźniar, prezes European Financial Group – Widzę to po rozmowach z naszymi partnerami biznesowymi, którzy zgodnie przyznają, że możliwość wpływu na dochód motywuje ich nie tylko do codziennej pracy, lecz także do udziału w szkoleniach, które organizujemy, oraz do ciągłego rozwoju osobistego – wszystko to ma niebagatelny wpływ na ich finansową przyszłość – dodaje.

Nie każdy jednak czuje się na siłach, by stawić czoła konkurencji na otwartym rynku. Co wtedy? Pracodawcy jako formę współpracy coraz częściej proponują swoim pracownikom założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przed przyjęciem takiego rozwiązania warto jednak upewnić się, że po odliczeniu wszystkich składek zarabiana przez nas kwota będzie odpowiednia i pozwoli nam na regularne oszczędzanie na naszą przyszłość. Jeśli tak, współpraca z pracodawcą na takiej zasadzie będzie dobrym rozwiązaniem. W dużym stopniu ograniczymy wtedy ryzyko braku popytu na naszą usługę, a jednocześnie zyskamy niezależność i większą swobodę pracy. Większość pracodawców, którzy preferują taką formę współpracy, rozlicza się z pracownikiem nie za ilość przepracowanych godzin, lecz za realizację konkretnych działań i projektów. Przestajemy więc być zobowiązani do pracy w ściśle określonych godzinach i w jednym miejscu. Jest to także pierwszy krok do tego, by w przyszłości rozwinąć działalność firmy i świadczyć usługi na większą skalę.

Założenie własnej działalności gospodarczej to bez wątpienia dobry sposób na zapewnienie sobie bezpiecznej przyszłości finansowej. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne dla każdego. Niektórzy z nas cenią sobie pracę na etacie chociażby ze względu na to, że znacznie łatwiej mogą oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Ważne jednak, by w tej sytuacji również nie zapominali o regularnym odkładaniu nawet niewielkich sum na przyszłość. Osoby pracujące na etacie nie są skazane na gorszą emeryturę – mówi Marcin Kuźniar, prezes EFG – Muszą tylko pamiętać o tym, że przyszłość finansowa i standard życia po zakończeniu pracy znajdują się w ich rękach – podsumowuje.

Źródło: European Financial Group