„W sumie się opłaca”. Wystartowała kampania informacyjna PPK i portal programu
Zaprezentowano logo programu, które, jak mówił w czasie spotkania Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ma reprezentować solidarność PPK, to, że w programie uczestniczą trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo.
– Logo ma kojarzyć się również z efektywnym inwestowaniem w długim terminie. Hasło programu brzmi: „W sumie się opłaca” i nawiązuje do tego, że pracownik gromadząc oszczędności w ramach PPK, może skorzystać również z dopłat ze strony pracodawcy, Funduszu Pracy, te oszczędności mają charakter długoterminowy i są efektywnie oszczędzane – podkreślał Paweł Borys.
Korzyści dla całej gospodarki
Program PPK przynosi również wymierne korzyści dla całej gospodarki, a także sektora przedsiębiorstw dodał prezes PFR.
– Jest to również program powszechny, skierowany do 11,5 mln pracowników, prywatny, środki w nim gromadzone są naszą własnością, dobrowolny, w każdej chwili z uczestnictwa w programie można zrezygnować, opłacalny, ponieważ nasze oszczędności korzystają ze zwolnień z podatku od zysków kapitałowych, z dopłat ze strony pracodawcy i państwa. Program zakłada również niskie koszty zarządzania środkami w okresie inwestowania – wymieniał główne cechy PPK Paweł Borys.
Czytaj także: Paweł Borys: uczestnictwo w PPK nie oznacza obniżki wynagrodzenia >>>
Co znajdzie się na portalu PPK?
W trakcie spotkania zaprezentowano także uruchomiony we wtorek portal PPK, na którym uczestnicy programu mogą zapoznać się z zasadami uczestnictwa.
– Na tym portalu będą również prezentowane informacje o instytucjach finansowych dopuszczonych do oferowania PPK – mówił, prezentując portal, prezes PFR. – Portal będzie rozbudowywany o analizy, kalkulator PPK. Pełną funkcjonalność uzyska na przestrzeni dwóch miesięcy – dodał.
Budowanie długoterminowych oszczędności
Program PPK jest kluczowy dla budowania długoterminowych oszczędności Polaków, podkreślał z kolei premier Mateusz Morawiecki, inaugurując kampanię informacyjną dotyczącą PPK.
– Długoterminowe oszczędności są fundamentalne dla rozwoju gospodarczego w dłuższym okresie. Potrzebne są krajowe oszczędności, żeby nie popadać w nadmierną zależność od zagranicy, co przydarzyło nam się przez 25 lat, ale jednocześnie, żeby móc finansować inwestycje długoterminowe – mówił premier.
Prospołeczny charakter programu
Przede wszystkim jest to jednak program prospołeczny, dodał Mateusz Morawiecki.
– Pracownicy mają tutaj nie tylko instrument, który w dużo większym stopniu będzie potrafił zabezpieczyć godną emeryturę, ale przede wszystkim gwarancję ze strony państwa – mówił premier.
Budowanie nawyku oszczędzania
Indywidualny wymiar programu PPK podkreślała również obecna na spotkaniu minister finansów Teresa Czerwińska.
– To jest dobrowolny, indywidualny plan emerytalny, który jest inwestowany w sposób bezpieczny i efektywny – mówiła szefowa Ministerstwa Finansów.
Efektywna budowa oszczędności emerytalnych wymaga podstawowego warunku, zwracała uwagę Teresa Czerwińska, czyli regularności.
– To jest wypracowanie pewnego nawyku odkładania niewielkich czasami kwot na przyszłe cele – zaznaczała minister finansów. – Ten program czyni właśnie wypracowanie nawyku oszczędzania nawet niewielkich kwot automatycznym, czyni ten nawyk regularnym i jest to program bezpieczny – dodała.
W wymiarze gospodarczym na środki z PPK czekają duże projekty inwestycyjne, spółki, rynki akcji i obligacji, przypomniała również Teresa Czerwińska.
– Jest to kluczowy element budowy silnej gospodarki, bo gospodarka tego kapitału potrzebuje, a my potrzebujemy, żeby to się wszystkim opłacało, zarówno pracownikom, pracodawcom, jak i państwu. Jest to nasza wspólna sprawa – podsumowała minister finansów.
Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis.