Poznaj swój przyszły zawód podczas „Dnia przedsiębiorczości”!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

studenci.01.250x167Czym zajmuje się konserwator zabytków? Jakie decyzje podejmuje urzędnik? Jak wychowawca przedszkola radzi sobie z opieką nad grupą dzieci? Odpowiedzi na te pytania poznają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych już 17 kwietnia w trakcie "Dnia przedsiębiorczości". Jubileuszową, dziesiątą edycję, honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

„Dzień przedsiębiorczości” to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młody praktykant przez kilka godzin towarzyszy pracownikowi wybranej przez siebie firmy w wykonywaniu codziennej pracy. W tym czasie poznaje zakres obowiązków na danym stanowisku, dowiaduje się, jaka towarzyszy mu odpowiedzialność i jakie są niezbędne do niego predyspozycje oraz umiejętności. Uświadamia sobie również związek między wykształceniem a swoją przyszłą karierą zawodową. Pracownik zapoznaje ucznia z działalnością firmy, powierza mu wykonanie prostych zadań i odpowiada na jego pytania.

Tego dnia, młodzież ma możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń o zawodzie z rzeczywistością. To zawsze przynosi pozytywne efekty – pozwala wyznaczyć konkretne cele do osiągnięcia, aby w przyszłości odnieść sukces w wybranej dziedzinie. Takie podejście sprawia, że do firm trafiają lepiej wykwalifikowani pracownicy, w pełni świadomi, jakie obowiązki i zakres odpowiedzialności będą związane z ich stanowiskiem – wyjaśnia Aneta Podyma, Przewodnicząca Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości
(AXA TFI S.A.).

„Dzień przedsiębiorczości” pozwala sprawdzić czy wymarzony zawód jest rzeczywiście dla mnie – mówi Zbigniew Modrzewski, Prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Czasem też umożliwia zrealizowanie marzeń o poznaniu pracy w zawodzie, na który nigdy byśmy się nie zdecydowali. Zachęcamy szkoły i rodziców, aby pomogli Fundacji zgłaszać firmy, w których młodzi ludzie mogliby odbyć praktyki. Rodzice najlepiej znają marzenia i pasje swoich dzieci – dodaje Modrzewski.

Zwieńczeniem programu będzie jesienna Gala Przedsiębiorczości w Pałacu Prezydenckim. Podczas uroczystości najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostaną statuetkami i dyplomami. Nagrody otrzymają także uczniowie – laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż związany z odbytymi praktykami.

W zeszłorocznej edycji programu wzięło udział ponad 45 tysięcy uczniów i drugie tyle towarzyszących im wolontariuszy z 18 tysięcy firm i instytucji. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu programem oraz poważnym podejściu młodzieży do planowania swojej kariery zawodowej.

Jubileuszowy – dziesiąty „Dzień przedsiębiorczości” odbędzie się 17 kwietnia 2013r.

Na zgłoszenia firm czekamy do 20 marca.