Powołanie samorządu gospodarczego leży w interesie państwa
Uczestnicy II Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który rozpoczął się w poniedziałek, 24 września w Katowicach, zwrócili się do Sejmu RP o niezwłoczne uchwalenie ustawy o samorządzie gospodarczym, opracowanym przez 5 organizacji: Business Centre Club, Krajową Izbę Gospodarczą, Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług, Polską Radę Biznesu i Związek Rzemiosła Polskiego.
Honorowy patronat na kongresem objęli: prezydent RP Bronisław Komorowski, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. W sesji poświęconej samorządowi gospodarczemu uczestniczył prezes BCC Marek Goliszewski.
Samorząd jest nieodzownym elementem państwa obywatelskiego i dialogu społecznego, w zakresie doradzania rządowi podejmowania i przeprowadzania działań zaradczych. Szczególną rolę odgrywa w dobie spowolnienia gospodarczego, z którym mamy do czynienia obecnie.
Jako podmiot prawa publicznego wyręcza władzę publiczną w wielu obszarach, które w Polsce wymagają pilnej naprawy – choćby wymiar sprawiedliwości i system samorządowych mediacji oraz sądów arbitrażowych. Szczegółowe funkcje samorządu zostały zaprezentowane w projekcie ustawy, którego oficjalna i publiczna prezentacja miała miejsce 8 marca 2010 r., a 9 kwietnia 2010 r. został przekazany marszałkowi Sejmu RP oraz przewodniczącemu sejmowej Komisji Gospodarki.
11 czerwca 2010 r. odbyło się spotkanie z prezydium sejmowej Komisji Gospodarki w sprawie prezentacji projektu ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pracodawców, które wspólnie opracowały projekt. Szef Komisji Gospodarki zapowiedział przeprowadzenie konsultacji projektu z klubami parlamentarnymi. Od tego czasu trwa nad nim cisza.
Samorząd gospodarczy w przedstawionym Sejmowi ujęciu nie jest organizacją przymusową z obowiązującymi składkami. Zrzeszeni przedsiębiorcy są uczestnikami samorządu – na wzór samorządu terytorialnego – z możliwością dobrowolnego wykorzystania swoich praw. Projekt ustawy nosi wszelkie znamiona ducha partnerstwa publiczno – prywatnego, z którego korzyści doświadczyły już państwa Europy. Jako członek Unii Europejskiej Polska musi dołączyć do beneficjentów funkcjonowania samorządu gospodarczego jak najszybciej.
Więcej informacji nt. samorządu gospodarczego w plikach poniżej.
Samorząd gospodarczy. Podstawowe pytania – proste odpowiedzi – pobierz
Czym samorząd gospodarczy nie jest – pobierz
Uzasadnienie do projektu ustawy o władzach i organach publicznego samorządu gospodarczego – pobierz
Projektu ustawy o powszechnym samorządzie gospodarczym – pobierz
Marek Goliszewski
prezes i założyciel BCC