Posiedzenie RPP kluczowe dla kursu złotego

Posiedzenie RPP kluczowe dla kursu złotego
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie zaplanowane na środę posiedzenie RPP, które nie wpłynie jednak istotnie na kurs polskiej waluty. Posiedzenie FOMC, podobnie jak wstępny indeks Uniwersytetu Michigan nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Neutralna dla kursu polskiej waluty będzie także w naszej ocenie publikacja danych o chińskim bilansie handlowym.

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie zaplanowane na środę posiedzenie #RPP, które nie wpłynie jednak istotnie na kurs polskiej waluty #PLN #złoty

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,3047 (umocnienie złotego o 0,1%). W pierwszej części tygodnia złoty tracił na wartości wraz ze wzrostem światowej awersji do ryzyka.

Obniżeniu popytu na ryzykowne aktywa sprzyjała deklaracja kanclerz Niemiec Angeli Merkel, zgodnie z którą nie będzie ubiegała się ona o reelekcję na stanowisko przewodniczącego CDU, a także wzrost ryzyka politycznego we Włoszech (włoski rząd nadal, wbrew Komisji Europejskiej, forsuje swój projekt budżetu przewidujący znaczący wzrost deficytu sektora finansów publicznych w 2019 r.). Słabsze od oczekiwań dane nt. PKB w strefie euro nie miały istotnego wpływu na rynek. W czwartek doszło do korekty i umocnienia złotego. W piątek kursu EURPLN był relatywnie stabilny i oscylował w przedziale 4,31-4,32. Lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy nie miały istotnego wpływu na kurs EURPLN.

Wyraźne osłabienie złotego względem funta

W ubiegłym tygodniu na szczególną uwagę zasługuje wyraźne osłabienie złotego względem funta (o 1,2%). Było ono spowodowane w znacznym stopniu przez spadek kursu EURGBP wraz z pojawieniem się informacji wskazujących na wzrost prawdopodobieństwa osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu, a także jastrzębi wydźwięk posiedzenia Banku Anglii. Zasygnalizował on szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej po Brexicie, w przypadku gdy dojdzie do niego w warunkach osiągnięcia porozumienia z UE (tzw. soft Brexit). Osiągniecie porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a UE i związany z tym silny spadek niepewności mogłyby bowiem doprowadzić do przegrzania brytyjskiej gospodarki i znaczącego wzrostu inflacji.

Źródło: Credit Agricole