Porozmawiajmy…: Jaka komercja taka spółdzielnia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.11.foto.016.a.150xKłopoty na rynku zawsze są okazją do przemyślenia koncepcji działania organizacji. Kiedy fala jest wznosząca, firmy skupiają się na zaspokojeniu rosnącego popytu. Koszty schodzą na dalszy plan, bo i wyniki przychodzą jakby łatwiej.

Bartosz Kublik

Kryzys uwypukla mankamenty i zmusza do refleksji. W sektorze BS-ów uzmysłowił słabość kapitałową zrzeszeń i zmusił do łączenia MR Banku z GBW. Pasywa banków zrzeszających oparte są na środkach z BS-ów, z natury rzeczy muszą one szukać części wyniku na rynku kapitałowym, ponosząc wyższe ryzyko. To ryzyko materializuje się w czasie turbulencji. Nie bez kozery więc jest dyskusja na temat wyposażenia w kapitał dwóch już teraz zrzeszeń.

Dobry wizerunek to nie wszystko

Nie ma wątpliwości, że przyjdzie się nam zmagać ze skutkami ubocznymi kuracji naprawczej na rynkach finansowych. Jest ona nieunikniona. W przeciwnym razie możemy mieć powtórkę z pierwszej połowy lat trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy po załamaniu na rynku i przy braku interwencji ze strony władz, realna gospodarka wielu krajów rozwiniętych skurczyła się o kilkadziesiąt procent, ciągnąc na dno miliony ludzi.

Wchodząc w kryzys z rozgrzaną gospodarką, polski rząd realizował i realizuje nadal jeden z największych programów strukturalnych opartych na środkach Unii Europejskiej. To jest impuls fiskalny, który zadziałał i potrafił związać znaczne siły na budowach dróg, przebudowach linii kolejowych czy chociażby przy modernizacji rolnictwa. Nie tracąc z oczu tych faktów, można pokusić się o pochwałę rządu za powściągliwość fiskalną, która pozwala finansować deficyt po godziwych cenach.

Podczas Forum Liderów BS przewinęła się w kilku wystąpieniach teza, że paradoksalnie kryzys wzmocnił banki spółdzielcze. Rzeczywiście, zyskały one wizerunkowo. Były i są chwalone za konserwatywne podejście do ryzyka w czasach hossy i stabilne finansowanie gospodarki w czasie kryzysu, czyli za działania antycykliczne. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI