Poradnik BIK: jak postępować, gdy stracimy dowód osobisty?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bik.01.400x205Dokumenty niestety tracimy często - jak wskazują dane z Raportu InfoDOK, Polacy co godzinę zastrzegają 15 dokumentów*. W naszym wakacyjnym poradniku podpowiadamy, co zrobić w przypadku zgubienia bądź kradzieży dokumentu tożsamości.

Zabezpieczaj swoje dokumenty
Niezależnie, czy to na wakacjach, weekendowym wypadzie za miasto czy podczas wyjazdu służbowego, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa jednego z najważniejszych dokumentów – dowodu osobistego:

  • Dowód osobisty trzymajmy zawsze przy sobie, jeśli podczas urlopu nie mamy takiej możliwości, bo np. idziemy popływać – przechowajmy go w hotelowym sejfie
  • Jeśli wyjeżdżamy i zabieramy paszport i dokument tożsamości – przechowujmy dokumenty oddzielnie
  • Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie
  • Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie, jeśli trzymamy go w torebce bądź teczce pamiętajmy, by ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku

Co zrobić, gdy stracimy dowód osobisty?
Zgubimy bądź skradziony dowód osobisty w pierwszej kolejności należy zastrzec, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć. Najszybciej możemy tego dokonać online na stronie www.bik.pl. Innym sposobem jest wizyta w najbliższej placówce banku, gdzie możemy wydać dyspozycję zastrzeżenia utraconego dowodu osobistego. Kolejnym krokiem, w przypadku kradzieży, jest powiadomienie najbliższej jednostki policji o zaistniałej sytuacji.

Następnie pozostaje wizyta w urzędzie gminy i wyrobienie nowego dokumentu tożsamości bądź, jeśli jesteśmy za granicą, a nie posiadamy paszportu, w Konsulacie Rzeczpospolitej, gdzie otrzymamy dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD).

Jak najszybciej zastrzec utracony dowód?
Jest kilka możliwości zastrzeżenia utraconego dowodu osobistego. Jedną z nich jest wizyta w placówce banku, w którym posiadamy rachunek bankowy. Pracownik instytucji  będzie mógł poprzez kilka pytań weryfikacyjnych potwierdzić naszą tożsamość i zastrzec dokument. Możliwe jest również dokonanie zastrzeżenia w placówce banku, którego nie jesteśmy klientem, niestety procedura jest bardziej wymagająca – musimy mieć ze sobą np. paszport, aby potwierdzić naszą tożsamość.

Jednak zdecydowanie najszybszym sposobem jest bezpłatne zastrzeżenie dokumentu online na stronie www.bik.pl. Aby to zrobić wystarczy wcześniej założyć konto w portalu BIK, gdzie rejestrując się potwierdzamy swoją tożsamość danymi osobowymi i skanem dokumentu.

Dzięki temu w kilka minut zastrzeżemy utracony dokument tożsamości, a informacja ta dotrze do wszystkich banków w Polsce. Jest to prosty i przystępny sposób, szczególnie przydatny dla urlopowiczów, którzy mogą z dowolnego miejsca przy pomocy smartfona lub laptopa zalogować się na swoje konto na stronie www.bik.pl i w kilka minut zastrzec utracony dokument.

Szybki i wygodny sposób wyłączenia z obiegu utraconego dowodu osobistego jest szczególnie ważny podczas wyjazdów zagranicznych, gdzie nie znamy okolicy i nie wiemy gdzie znajduje się najbliższa filia banku czy Konsulat. Pamiętajmy, że zastrzec można jedynie ten dokument, którego dane widnieją na naszym koncie w portalu BIK, a operacja ta jest nieodwracalna.

Jak założyć konto w portalu www.bik.pl?

  1. Wejdź na stronę www.bik.pl
  2. Następnie dokonaj rejestracji
  3. Wybierz odpowiedni rodzaj Konta BIK
  4. Potwierdź swoją tożsamość (np. przelewem weryfikacyjnym i skanem dokumentu)

Jak zastrzec dokument w portalu BIK? To bardzo proste!

  1. Zaloguj się na swoje konto na stronie www.bik.pl
  2. Wejdź w zakładkę „Moje dane”
  3. Kliknij ikonę „Zastrzeż dokument” – w ten sposób zastrzeżemy dokument, którego serię i numer podaliśmy podczas rejestracji

Pamiętajmy jednak, że zastrzeżenie dokumentu w portalu BIK jest nieodwracalne!

Jakie mogą być konsekwencje utraty dowodu osobistego?
Posłużenie się przez osoby niepowołane skradzionym dokumentem może przysporzyć wielu nieprzyjemności. Jedną z niepożądanych konsekwencji może być wyłudzenie kredytu bądź pożyczki na nasze nazwisko. Niestety fakt ten możemy odkryć dopiero w momencie otrzymania nakazu windykacji.

Na dowód można również wziąć abonament na telefon, czy kupić drogi sprzęt na raty. Wynajmując mieszkanie lub zakładając firmę również podajemy dane osobowe oraz numer i serię dowodu osobistego.

W wielu życiowych sytuacjach używamy tego dokumentu, nie zdając sobie nawet sprawy jak często jest nam potrzeby. Niepożądane wykorzystanie skradzionych danych osobowych może skutkować wielomiesięcznymi staraniami pozbycia się cudzego zobowiązania finansowego.

Warto zatem dodatkowo zabezpieczyć się przed utratą dowodu osobistego i skorzystać z usługi Alert BIK, która chroni nas przed wyłudzeniem kredytu. Każdorazowo, jeśli wpłynie zapytanie o nas do Biura Informacji Kredytowej, otrzymamy powiadomienie sms bądź e-mail. Oznacza ono, że bank bądź inna uprawniona instytucja sprawdza naszą historię kredytową w bazach BIK w celu udzielenia kredytu na nasze dane.

Jeśli to nie my składaliśmy wniosek kredytowy, jest to sygnał ostrzegawczy, alarmujący o możliwej próbie wyłudzenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie zareagować bardzo szybko.

Ważne, aby chronić swoje dane i unikać sytuacji sprzyjających ich utracie. Pamiętajmy, aby w przypadku utraty dowodu osobistego niezwłocznie go zastrzec.

Więcej informacji o sposobach dbania o bezpieczeństwo swoich danych można znaleźć na stronie www.bik.pl.

* Raport o dokumentach „infoDOK” – I kwartał 2015.

Alina Stahl
Dyrektor Biura PR i Komunikacji