Poprawiły się wskaźniki aktywności gospodarczej na świecie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.dlugopis.06.250x167Jak można było się spodziewać uniknięcie klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych zostanie odebrane jako impuls do ruchu w górę cen ryzykownych aktywów. Z jednej strony mamy do czynienia z odreagowaniem słabszych sesji z końca 2012 r., kiedy to na nastrojach ważyły obawy, że nie uda się uniknąć niekorzystnego scenariusza w USA.

Z drugiej strony, od dłuższego czasu rynki mają skłonność do reagowania na dobre wiadomości, a ignorowania złych informacji. Do tego dochodzi fakt, że w pierwszych dniach Nowego Roku zazwyczaj notowania zdominowane są przez nadzieje na pojawienie się efektu stycznia, czyli sezonowych zwyżek na giełdach wynikających z przesunięć globalnego kapitału. To ogranicza skłonność do pozbywania się akcji i ułatwia ruch w górę cen. Na naszym parkiecie widać wyraźnie, że zwyżka kursów w dużej mierze jest związana z niską podażą. Świadczą o tym niskie obroty.

Pozytywnym impulsem są odczyty grudniowych wskaźników aktywności gospodarczej na świecie, które w większości krajów poprawiły się w porównaniu z listopadem. W Polsce PMI dla przemysłu wzrósł z 48,2 pkt do 48,5 pkt. W Wielkiej Brytanii mieliśmy progres z 49,2 pkt do 51,4 pkt, ale w strefie euro nie doszło do większych zmian (nastąpiła symboliczna zniżka z 46,2 pkt do 46,1 pkt). Dla nas złą wiadomością był słabszy wynik niemieckiego przemysłu, odczuwającego nadal wyraźne spowolnienie. Korzystniejsze niż miesiąc wcześniej odczyty mieliśmy w Chinach, Indiach, Korei, czy Turcji. W grudniu słabo natomiast wypadła rosyjska gospodarka.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Pozytywna reakcja rynków na rozstrzygnięcia w sprawie klifu fiskalnego w USA wpisuje się w schemat zachowań obserwowanych w poprzednich tygodniach, kiedy to dobre informacje znaczyły dla inwestorów więcej niż złe wiadomości

W grudniu w wielu krajach poprawiła się aktywność w sektorze przemysłowym

Rynki nieruchomości

Dostępność powierzchni biurowych o najwyższym standardzie na nowojorskim Manhattanie zwiększyła się do poziomu nie widzianego od 2 dekad. Odsetek niewynajętych powierzchni w IV kwartale 2012 r. podniósł się do 14,5% z 12,3% w poprzednim kwartale. Wydarzeniem roku na tym rynku będzie planowane na jesień otwarcie obiektów wybudowanych w miejscu wież World Trade Center. Blisko połowa z dostępnych powierzchni biurowych jest wciąż jeszcze nie wynajęta. Oczekuje się, że rosnąca podaż powierzchni biurowych będzie wywierać presję na wysokość czynszów. To tym bardziej prawdopodobne, że oczekiwany jest dalszy wzrost podaży. Niski koszt finansowania inwestycji zachęca do realizacji nowych projektów, a jednocześnie silna presja na koszty w przedsiębiorstwach ogranicza zainteresowanie droższymi lokalizacjami biur.

2012 rok był drugim kolejnym, kiedy w dół szły ceny mieszkań w Australii. Obniżyły się o 0,4% po spadku o 3,8% w 2011 r. Na ten rok zapowiadany jest ruch cen w górę. Ożywić rynek mają obniżki stóp procentowych z minionych miesięcy.

Od dewelopera

Warszawska firma deweloperska Green House Development zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Apartamenty Wiślane, która zlokalizowana jest na warszawskiej Białołęce. Termin zakończenia prac zaplanowano na IV kwartał br. Apartamenty Wiślane to dwa budynki posiadające od pięciu do siedmiu kondygnacji, w których znajduje się 127 mieszkań o pow. od 30,75 do 120 m kw., oraz garaże podziemne. Wszystkie mieszkania mają balkony lub tarasy. Osiedle będzie objęte całodobową ochroną i monitoringiem. W ofercie sprzedaży pozostało już tylko kilka wolnych lokali.

Zespół analiz
Home Broker