Ponad milion przelewów w euro w kwietniu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.kalkulacje.250xW systemie rozliczeniowym ELIXIR® przetworzono w kwietniu ponad 130 milionów przelewów krajowych, o wartości 322 miliardów złotych. Rośnie liczba przelewów rozliczanych w euro - po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 milion w miesiącu, a ich wartość w kwietniu to prawie 6 miliardów euro - podała Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Od początku 2013 roku, łączna liczba wszystkich transakcji krajowych przetworzonych w systemie ELIXIR®  wyniosła już ponad 505 mln, a ich wartość to 1,234 biliona zł (dane za okres od stycznia do końca kwietnia). Liczbowo to wzrost rok do roku o 4,3 proc. 

Porównując dany miesiąc roku, liczba przelewów krajowych rozliczonych przez KIR S.A. w systemie ELIXIR® w kwietniu 2013 roku wzrosła o  5,7 proc., w porównaniu do tego samego okresu w 2012 roku. Warto przypomnieć, że 10 lat temu, czyli w kwietniu 2003 roku, liczba rozliczonych w systemie ELIXIR® przelewów wyniosła 41,6 mln, a więc ponad trzykrotnie mniej.

W kwietniu 2013 roku, łączna wartość przelewów krajowych wykonanych w systemie ELIXIR® wyniosła 322,6 mld zł – to o 5,1 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, a jednocześnie aż o 125 proc. więcej niż 10 lat temu czyli w kwietniu 2003 roku.

Jak co miesiąc eksperci KIR S.A. sprawdzili też, który dzień okazał się najpopularniejszy w dokonywaniu rozliczeń. Największą dzienną liczbę komunikatów w systemie ELIXIR®  odnotowano 15 kwietnia – było ich 8,5 mln, a ich wartość wyniosła 21,6 mld.

Po raz pierwszy w historii liczba transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR przekroczyła w jednym miesiącu milion – dokładnie było ich 1 052 736. Wartość tych transakcji osiągnęła w kwietniu blisko 6 mld euro, co także jest najwyższym dotychczas miesięcznym wynikiem. Dla porównania, w 2005 roku, kiedy system wystartował, w całym roku przetworzono 544 tys. transakcji.

Od początku roku w systemie EuroELIXIR przetworzono już łącznie 3,7 mln transakcji o wartości 20,4 mld euro. – Rozliczenia w euro, zarówno te wewnątrzkrajowe jak i transgraniczne, zyskują na popularności. Po czterech miesiącach bieżącego roku przetworzyliśmy już więcej transakcji niż w całym roku 2008. Przewidujemy, że takich rozliczeń będzie z każdym miesiącem coraz więcej – mówi Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w KIR S.A.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa