Ponad 73 mln złotych poręczeń dla MŚP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pln.09.250x167Od 2005 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP otrzymali 593 poręczenia na kwotę przekraczającą 73 mln złotych. Działania spółki Poręczenia Kredytowe, mające na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, nabierają tempa.

Spółka Poręczenia Kredytowe od początku swojego istnienia, czyli od 2005 roku, udzieliła 593 poręczenia na kwotę przekraczającą 73 mln złotych. Swoją działalność kieruje głównie do przedsiębiorców z terenów wiejskich i małych miast, którym pomaga w pozyskiwaniu kapitału niezbędnego dla prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Formuła wsparcia małej i średniej przedsiębiorczości opiera się na udzielaniu pożyczek i poręczeń oraz bieżącym monitorowaniu sytuacji finansowej podmiotów gospodarczych, którym udzieliła wsparcia.

Działania na terenie województw podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego

Od 2010 roku fundusz Poręczenia Kredytowe udziela poręczeń w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa podkarpackiego. Efektem realizacji tego projektu jest udzielenie poręczeń na kwotę przekraczającą 3,3 mln złotych.

Spółka, będąc udziałowcem funduszy poręczeniowych w Grudziądzu (Grudziądzkie Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o.) oraz we Włocławku (Kujawskie Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o.), realizuje projekty w ramach przyznanego w 2009 roku wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. – Do tej pory Poręczenia Kredytowe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego udzieliły poręczeń na łączną kwotę przekraczającą 19 mln złotych – podaje Andrzej Chodkowski, prezes Funduszu Poręczenia Kredytowe Sp. z. o.o.

Działalność pożyczkowa

Od końca ubiegłego roku spółka prowadzi również program pożyczkowy pod nazwą „Wspieranie Rozwoju MŚP (WRP)”. Skierowany on jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, przede wszystkim z województwa podkarpackiego. W jego ramach udzielono pożyczek na łączną kwotę przekraczającą 2,6 mln zł. Maksymalna kwota pożyczki w tym programie może wynieść 300 tys. zł. Za udzielenie tej pożyczki fundusz nie pobiera żadnych opłat ani prowizji, a jej oprocentowanie wynosi 8,5%. Środki na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.

– Fundusz rozpoczął również realizację programu pożyczkowego JEREMIE, w ramach którego można uzyskać pożyczkę do 120 tys. złotych – tłumaczy Andrzej Chodkowski, prezes Funduszu Poręczenia Kredytowe Sp. z. o.o. Program działa pod nazwą „Wsparcie inwestycji sektora MŚP oraz firm rozpoczynających działalność gospodarczą poprzez pożyczki w ramach inicjatywy JEREMIE województwa kujawsko-pomorskiego”. Oprocentowanie uzależnione jest od tego, jak długo przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, i wynosi od 5,51 do 8,91%. Dotychczas fundusz udzielił w ramach tej inicjatywy pożyczek na ponad 850 tys

Agnieszka Tomczyk