Ponad 58,3 mld zł z Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm

Ponad 58,3 mld zł z Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm
Fot. stock.adobe.com/ysuel
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już blisko 327 tys. mikro, małych i średnich firm, zatrudniających łącznie ponad 2,7 mln pracowników, otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 58,3 mld zł w ramach Tarczy Finansowej PFR. Wnioski o udzielenie subwencji są przyjmowane do końca lipca ‒ przypomina Polski Fundusz Rozwoju.

#PawełBorys: Dla wielu przedsiębiorców był to czas weryfikacji dotychczasowej strategii i szukania nowych rozwiązań. Dofinansowanie z #TarczaFinansowa na pewno wielu z nich pozwoliło przetrwać ten czas #COVID19 #Lockdown @Grupa_PFR

W ramach uruchomionej 29 kwietnia 2020 r. Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm w ciągu ponad 2,5 miesiąca pomoc otrzymało 326 767 firm z całej Polski.

Popłynęło do nich łącznie 58,33 mld zł. Z każdym dniem ta liczba rośnie o kolejne tysiące nowych przedsiębiorców. 58,3 mld zł dofinansowania pomogło przedsiębiorcom funkcjonować w czasie lockdownu i utrzymać miejsca pracy dla 2,7 mln pracowników.

Najwięcej dla firm z województwa mazowieckiego, najmniej z opolskiego

Najwięcej z tej puli, bo ponad 10,5 mld zł otrzymało 50 401 firm z województwa mazowieckiego, zatrudniających łącznie blisko 413 tys. pracowników.

Za nimi plasuje się 39 514 firm z województwa śląskiego, zatrudniających ponad 323 tys. pracowników, które otrzymały łączne dofinansowanie w wysokości 6,9 mld zł oraz 36 947 firm zatrudniających blisko 30,7 tys. pracowników z województwa wielkopolskiego, które otrzymały łącznie ponad 6,6 mld zł.

Z kolei 5,7 mld zł zostało natomiast wypłacone ponad 33 tys. firm z województwa małopolskiego.

Firmy z województwa pomorskiego i dolnośląskiego otrzymały łącznie po ponad 3,8 mld zł, a z województwa łódzkiego blisko 3,5 mld zł.

Najmniejsze dofinansowanie powędrowało do województwa opolskiego, ponad 7,2 tys. firm otrzymało tu wsparcie w łącznej wysokości ponad 1,2 mld zł.

Najwięcej wsparcia, czyli ponad 47,5 mld zł powędrowało do firm z branży handlowej, przemysłowej, budowlanej, transportowo-magazynowej oraz HoReCa.

Czytaj także: Prezes PFR: recesja już za nami, powrót na ścieżkę szybkiego wzrostu w 2021 r.

Wnioski do końca lipca

Do przydzielenia z dostępnej puli 25 mld zł dla mikrofirm pozostało jeszcze 7,2 mld zł, a w przypadku MSP 9,4 mld zł z dostępnych 50 mld zł.

Firmy, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19, mogą wnioskować o wsparcie finansowe jeszcze do końca lipca br. za pomocą formularzy udostępnianych w systemach bankowości elektronicznej 18 banków komercyjnych i kilkuset banków spółdzielczych.

Czytaj także: Tarcza Finansowa PFR: 10,5 mld zł subwencji dla klientów PKO BP

‒ Pandemia koronawirusa i związane z nią liczne ograniczenia mocno zachwiały sytuacją ogromnej liczby przedsiębiorców wielu branż w Polsce, którzy zostali praktycznie z dnia na dzień pozbawieni przychodów. Dla biznesu to ogromne wyzwanie.

Brak przychodów nie oznacza braku kosztów, firmy nadal musiały wypłacać pensje pracownikom, regulować zobowiązania i opłacać bieżące rachunki. Dla wielu przedsiębiorców był to czas weryfikacji dotychczasowej strategii działania i szukania nowych rozwiązań. Otrzymane dofinansowanie z Tarczy Finansowej na pewno wielu z nich pozwoliło przetrwać ten czas.

Ale nie można zapominać także o sferze pozafinansowej, bo tu wydarzyło się wiele pozytywnych zmian. Napotkane trudności wyzwoliły w ludziach nowe siły, solidarność w działaniu, troskę i pomoc niesioną innym. Tego typu historii znamy dużo, mamy ich już ponad kilkadziesiąt zgłoszonych w konkursie w ramach naszej kampanii Solidarni Zwyciężymy.

To niewątpliwie również dzięki tym historiom obecnie z nadzieją możemy patrzeć na kolejne miesiące wychodzenia z kryzysu – mówi Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Czytaj także: Tarcza Finansowa: środki pomocowe nadal przyznawane, ale warto pospieszyć się z wnioskami

Pracodawcy i pracownicy: więcej optymizmu

Wszyscy mają nadzieję, że najgorsze chwile większość przedsiębiorstw ma już za sobą i powoli zarówno  pracodawcy, jak i pracownicy z optymizmem zaczynają postrzegać sytuację w jakiej znajdują się ich firmy.

Z badania przeprowadzonego przez SW Research, zleconego przez Polski Funduszu Rozwoju w ramach kampanii Solidarni Zwyciężymy, wynika, że coraz mniej Polaków obawia się o utratę pracy w wyniku sytuacji związanej z problemami firmy spowodowanymi skutkami pandemii COVID-19 – taką postawę deklaruje 47,6% badanych wobec 32,8% wciąż jeszcze obawiających się o utratę pracy.

Również pracodawcy z nadzieją patrzą na najbliższą przyszłość – 70,5% w całej Polsce przewiduje, że jest w stanie poradzić sobie z problemami w funkcjonowaniu w nadchodzących miesiącach.

Solidarna współpraca tych dwóch grup społecznych – pracodawców i pracowników zdaniem 44,7% Polaków odgrywa kluczowa rolę w procesie radzenia sobie ze skutkami i wychodzenia z kryzysu spowodowanego skutkami pandemii COVID-19.

Czytaj także: Firmy wychodzą z koronakryzysu?

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju S.A. / PFR