Pompowanie developerów
W pierwszym kwartale 2014 roku firmy deweloperskie utrzymały na giełdzie dobre wyniki. Można dostrzec zależność między liczbą sprzedanych mieszkań a wynikami notowań. Zdarza się jednak, że inne czynniki mają wpływ na giełdowe wyceny.
Według ekspertów Lion’s House oraz Lion’s Banku „dziesięć firm podpisało umowy na 2,7 tys. lokali. To co prawda o 2,5% mniej niż kwartał wcześniej, ale też 58,7% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.”
Wynik ten ma swoje odbicie w notowaniach – im więcej sprzedanych mieszkań, tym wyższy kurs. Indeks WIG – deweloperzy zanotował wzrost o prawie 5% (r/r) i spadek o 4% (kw./kw.).
Wart zauważenia jest fakt, że sprzedaż r/r wzrosła 12krotnie, a wskaźnik notowań w tym samym czasie uległ zmianie zaledwie o 5 proc. Możne to wskazywać na zachowawcze podejście inwestorów do firm deweloperskich, które w ostatnim czasie miały trudności z płynnością finansową.
Korelacja między poziomem sprzedaży i wynikami na giełdzie najwyraźniejsza jest w przypadku Dom Development, Robyg, Ronson, a ponadto w nieco mniejszym stopniu dla J.W. Construction i Inpro. Esperci Lion’s Banku oraz Lion’s House wskazują, że dla Robyg omawiana zależność jest na statystycznym poziomie 60 proc. Firma sprzedała w pierwszym kwartale 2014 roku 90 proc. mieszkań więcej niż rok temu i jednocześnie w tym samym horyzoncie czasu odnotowała wzrost ceny waloru o 66,8%.
Najmniejsze powiązanie między sprzedażą a wyceną akcji zanotowano dla firm Marvipol i Polnord. Firma Marvipol sprzedała w pierwszym kwartale 2014 roku 271 lokali, tj. 142 proc. więcej niż rok wcześniej, a jego średni kurs akcji w tym czasie zmniejszył się o 30,8 proc. Analogiczna analiza dla Polnord wskazała wzrost sprzedaży o 309 mieszkań (progres o 54,5 proc. (r/r)) oraz spadek średniego kursu o 6,3 proc.
Należy pamiętać, że zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości deweloper może uwzględnić w księgach przychody ze sprzedaży tylko dla mieszkań sprzedanych i jednocześnie oddanych do użytkowania. W tej sytuacji firma wykazująca księgową stratę w rzeczywistości może osiągać duże przychody z tytułu sprzedaży mieszkań.
Na podstawie oraz wykresy: Większa sprzedaż mieszkań pompuje deweloperskie notowania
Bartosz Turek, Lion’s Bank, Jakub Potocki, Lion’s House