Polskie młode kadry dla biznesu…z Londynu
Magdalena Bryś: Czym zajmuje się Poland 2.0? Jakie inicjatywy rozwijacie w ramach swojej działalności?
Bartłomiej Możdżeń: Poland 2.0 to projekt studencki, który jest organizowany przez polskich studentów z całej Europie. Naszym wspólnym mianownikiem jest zamiłowanie do innowacji, technologii, a także chęć zrewolucjonizowania świata biznesu i różnych innych dziedzin funkcjonowania społeczeństwa. Naszym sztandarowym projektem jest konferencja Poland 2.0 Summit, która odbywa się jesienią w Londynie.
Na wydarzeniu poruszamy szeroką gamę tematów od finansów, przez medycynę do bardziej konwencjonalnych rozwiązań technologicznych jak cyfryzacja, e-commerce czy supply chain. To co spaja naszą tematykę to to, że zawsze patrzymy na te dziedziny przez pryzmat innowacji. W ramach przykładu w zeszłym roku między innymi mocno poruszyliśmy temat mobilności w mieście przyszłości.
Konferencja jest tak naprawdę platformą łączącą ludzi, w tym studentów, polskich przedstawicieli biznesu, start-upów i pracowników naukowych. Celem jest wspólna rozmowa na temat przyszłości świata i poszczególnych dziedzin, w których się specjalizujemy. Konferencja stanowi idealną szansę na zainspirowanie się nowym tematem czy podjęcie nowego zaangażowania.
Poland 2.0 łącząc studentów z przedstawicielami firm i instytucji naukowych, pozwala kierować ich dalszą karierą zawodową. Ponadto, wydarzenie pozwala scalić kręgi polonijne w Wielkiej Brytanii, aby miały ze sobą kontakt, ponieważ ostatecznie w grupie jest siła.
Czy może planujecie większą aktywność w Polsce?
Od czasu gdy przejąłem stery zaczynamy organizować wydarzenia poza Wielką Brytanią. W kwietniu zorganizowaliśmy debatę „Artificial Intelligence – The Blueprint for the Future” dotyczącą sztucznej inteligencji i jej przyszłości na Sali Notowań w Giełdzie Papierów Wartościowych.
To była tak naprawdę pierwsza okazja w całej historii naszego projektu, żebyśmy się spotkali poza samą konferencją. To była szansa, by opowiedzieć o Poland 2.0 w nowym gronie i szerzyć tę chęć zmiany, rewolucji technologicznej wśród polskich studentów nie tylko w Anglii, ale również i w Polsce.
Mieliśmy sporo ciekawych prelegentów m.in. Paweł Godula, dyrektor ds. analityki klienta w deepsense.ai, Aleksander Kijek – Chief Product Officer w Nethone, Marek Niedużak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii i Tomasz Huś – Prezes PZU LAB.
Panele dyskusyjne przedstawiły tematykę sztucznej inteligencji z różnych perspektyw – z perspektywy technicznej – jak ta sztuczna inteligencja tak naprawdę działa (kontekst edukacji technicznej), jakie jest jej zastosowanie w biznesie oraz problemy prawne, regulacje i stronę etyczną AI. Dodatkowo rozmawialiśmy o polskich start-upach, czego potrzebują, by konkurować na rynku światowym. Partnerami wydarzenia były Fundacja GPW i Boston Consulting Group.
Chcieliśmy poruszyć temat sztucznej inteligencji dlatego, że ten temat często straszy ludzi, ale to nic nowego, jakakolwiek zmiana przeraża.
Za pierwszym razem, gdy ludzie mieli okazję pójść do kina i obejrzeć seans filmowy, na ekranie przedstawiono scenę z nadjeżdżającym pociągiem. W momencie gdy ten pociąg zaczął dojeżdżać do stacji to wiele osób obecnych na sali zaczęło panicznie z niej uciekać. Dzisiaj wiele lat później kino jest rzeczą normalną, a nawet ważną częścią naszego życia.
Oczywiście kino nie stanowi zagrożenia dla przeciętnego człowieka, ale z samochodami było tak samo. Na początku nie było pasów bezpieczeństwa i nie było regulacji, na przykład jeśli chodzi o dozwolone prędkości.
W przypadku sztucznej inteligencji – obecnie trochę się tego boimy, ale z dalszym postępem, zwiększeniem i właściwymi regulacjami jesteśmy w stanie mieć z AI sporo pożytku, tak jak z samochodów czy z wcześniej wspomnianego kina.
Mamy w planach kontynuację spotkań poza główną konferencją, nie tylko w Polsce. Chcielibyśmy organizować spotkania na forum europejskim, bo duży potencjał tkwi we współpracy ogólnoeuropejskiej.
Szczególnie, że w zespole oprócz polskich studentów z Wielkiej Brytanii mamy Polaków z topowych uczelni z Francji, Holandii, Włoch, Danii i Polski.
Jaka jest aktywność polskich studentów za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii? Jaka jest ta aktywność w obszarze biznesu, finansów i edukacji?
Przed studiami mieszkałem w Kanadzie. Potem jak zacząłem studia w Wielkiej Brytanii to byłem pod wrażeniem, na jak wysokim poziomie Polonia jest zorganizowana tu na Wyspach i jak prężnie działa poza granicami kraju.
Mamy wiele takich konferencji i Polskie Stowarzyszenia Studentów, które aktywnie działają. Poland 2.0 ma bardzo unikatową rolę w obszarze tych polskich organizacji i projektów w Wielkiej Brytanii ze względu zakres działania i grupę focusową.
Jest bardzo dużo polskich firm, które zauważają talent i potencjał polskich studentów w Anglii, ich kwalifikacje i chęć powrotu do Polski. Inicjatywy, takie jak nasza konferencja dają studentom okazję do networkingu i przedstawienia swoich kwalifikacji. W Polsce można rozwinąć karierę na wysokim poziomie europejskim.
Poland 2.0 dopasowuje i łączy dwa światy: polskich studentów i polskie firmy. Firmy bardzo często znajdują osoby z wysokimi kwalifikacjami na naszej konferencji i przyjmują je na staż, czy do pracy w Polsce, czy nawet w Wielkiej Brytanii.
Strategicznym partnerem naszej konferencji jest firma consultingowa Boston Consulting Group. Ważnym sponsorem był również Amazon, ale rozmawiamy z różnymi bankami czy firmami private equity.
Jesteśmy też centrum projektu mentoringowego, Empower PL, w którym też mogę uczestniczyć. Empower PL jest organizowane przez BCG.
Od samego początku tego programu był on promowany przez nas i oficjalne rozpoczęcie programu odbyło się na naszym corocznym balu. Na balu pojawiło się wielu prezesów i przedstawicieli polskiego biznesu, którzy są mentorami w tym programie.
Moją mentorką jest pani Monika Nachyła – partner w Abris Capital Partners. Jestem zachwyconym projektem i otrzymałem wiele inspiracji od Pani Moniki, która opowiedziała mi o swoim doświadczeniu i pracy.
Wśród mentorów w programie są m.in. Brunon Bartkiewicz – Prezes Zarządu ING Bank Śląski, Dominika Bettman – Prezes Zarządu Siemens Polska, Marcin Chludziński – Prezes Zarządu KGHM, Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii czy Marek Lusztyn – Wiceprezes Zarządu Pekao S.A.
Czy polscy studenci za granicą myślą o powrocie do Polski?
Wydaje mi się, że w wielu przypadkach powrót do Polski wiążę się z tym, że można zrobić coś po raz pierwszy, czy rozwinąć biznes, technologie w sposób tak prężny i szybki, który niekoniecznie jest możliwy za granicą.
W Polsce mamy ocean możliwości. Na naszej konferencji zrobiliśmy ankietę dotyczącą chęci powrotu do Polski – jest duża część studentów, która chce powrotu do Polski z wielu powodów.
Dla mnie byłaby to chęć bycia tym pionierem.
W Wielkiej Brytanii podczas studiów można zdobyć wiedzę i rozwinąć się, a potem wrócić do Polski, i wykorzystać ją do ciekawych projektów.
Bartłomiej Możdżeń – Project Leader Poland 2.0 Summit, student drugiego roku na kierunku ekonomia i zarządzanie (King’s College London), Portfolio Manager w studenckim funduszu inwestycyjnym (King’s Investment Fund), Mentee w programie EmpowerPL.