Polskie banki wśród europejskich liderów wzrostu cen akcji, ale przodują Turcy
Akcje Akbank TAS osiągnęły w ubiegłym roku łączną stopę zwrotu 106,2%. Za nim znalazł się największy bank turecki Türkiye Is Bankasi AS, nazywany także İşbank z wynikiem 96,8% oraz Yapi ve Kredi Bankasi AŞ, którego akcje zanotowały zwrot 80,5%.
Atrakcyjność tureckich aktywów zwiększyła słaba lira i wysoka inflacja, a także zmiana polityki tureckiego banku centralnego.
Akcje QNB Finansbank AS, tureckiej spółki zależnej Qatar National Bank (QPSC), osiągnęły stopę zwrotu 437,9%, najwyższą wśród głównych banków europejskich. Jednak zaledwie 0,1% akcji QNB Finansbank znajduje się w obrocie publicznym, co czyni go bardziej podatnym na ekstremalne wahania.
Powyborczy dopalacz
Doskonale w minionym roku radziły sobie akcje polskich banków: Alior Bank SA, Bank Polska Kasa Opieki SA i PKO Bank Polski SA, osiągając stopy zwrotu odpowiednio 122,8%, 84,7% i 66,1%.
Akcje banków wzrosły w październiku, po wyborach które doprowadziły do powstania rządu przyjaznego wobec Unii Europejskiej.
Inwestorzy oczekują, że nowy rząd doprowadzi do odblokowania pieniędzy z funduszy unijnych.
Akcje banków w Europie zyskują więcej niż akcje banków z USA i Azji
Akcje włoskiego banku UniCredit SpA odnotowały łączną stopę zwrotu 94,8%. Bank szacuje, że w roku 2023 osiągnął zysk netto w wysokości co najmniej 7,25 mld euro, z czego co najmniej 6,5 mld euro zostanie wypłacone w formie dywidendy i skupu akcji własnych.
Wśród banków, których akcje w roku 2023 osiągnęły ujemne stopy zwrotu znalazł się brytyjski NatWest Group PLC – minus 12,1%. Na słabe wyniki wpłynął skandal, związany z zamknięciem kont w spółce zależnej Coutts & Co. oraz niższy od spodziewanych zysk za trzeci kwartał.
Jeszcze gorzej radziły sobie akcje węgierskiego MBH Bank Nyrt. , które w 2023 roku miały zwrot minus 33,8%. MBH powstał z połączenia MKB Bank, Takarekbank i Budapest Bank. Fuzja, rozpoczęta w roku 2020 została zarządzona przez premiera Viktora Orbána, ale przebiegała z trudnościami i zakończyła się dopiero w kwietniu 2023 roku.
Ujemną stopę zwrotu zanotowały także akcje włoskiego Banca Fineco SpA, Bank of Ireland Group PLC i szwajcarskich banków: Cembra Money Bank AG, Luzerner Kantonalbank AG, Basellandschaftliche Kantonalbank i Valiant Holding AG.
Generalnie akcje banków europejskich radziły sobie lepiej niż ich odpowiedniki w USA i Azji. Indeks S&P Europe BMI Banks wzrósł w ciągu roku o 31,8%, indeks banków azjatyckich o 12,3%, a amerykańskich S&P 500 Bank o 11%.