Polski sektor bankowy bardziej stabilny – uważa S&P

Polski sektor bankowy bardziej stabilny – uważa S&P
Rating Fot. stock.adobe.com/pichetw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
S&P Global Ratings zaprezentował aktualizację oceny ryzyka polskiego sektora bankowego (BICRA). S&P przeprowadza taką aktualizację co roku zarówno dla całej gospodarki, jak i szczególnie newralgicznych sektorów - bankowego i ubezpieczeniowego. Makroekonomia ma istotny wpływ na sytuację sektora bankowego. To, że od kilku lat utrzymuje się stabilny wzrost PKB jest jedną z przyczyn poprawy oceny stabilności polskich banków.

#WitoldGadomski: Negatywnym czynnikiem wg #S&P jest to, że #KNF i #BFG, który jest organem uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków pozostają pod potencjalnym wpływem rządu

Analitycy S&P przewidują, że w najbliższych latach utrzyma się wzrost PKB 3-4 % rocznie i do końca 2021 r. PKB per capita w Polsce przekroczy 16 tys. USD. W efekcie sektor niefinansowy nadal będzie zwiększać swą zdolność do zadłużania się.

PKB poprawia ocenę sektora

Czynnikiem wpływającym na ryzyko są stale rosnące ceny nieruchomości mieszkaniowych, ale równoważy je wzrost PKB. Następuje zatem zmniejszenie ogólnego ryzyka kredytowego dla polskiego sektora bankowego.

W ocenie S&P polski sektor bankowy znajduje się w grupie „4”, czyli awansował – wcześniej był w grupie „5”. W tej samej grupie co polski sektor bankowy są banki hiszpańskie, słoweńskie, estońskie i irlandzkie. Ocena ryzyka krajowego sektora bankowego (BICRA) poprawiła się do „bbb” z „bbb-„.

Stosunek zadłużenia sektora prywatnego (gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) wyniosło w grudniu 2018 roku 76% i S&P zakłada, że pozostanie na względnie stałym poziomie przez następny rok. Zadłużenie gospodarstw domowych to 35% PKB, gdy w strefie euro wynosi średnio 60%.

Analitycy S&P na razie nie zauważają negatywnego wpływu własności państwowej na duże banki, ale potencjalna ingerencja rządu może zagrażać stabilności sektora bankowego.

KNF i BFG pod potencjalnym wpływem rządu

Negatywnym czynnikiem wg  S&P jest to, że KNF i Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który jest organem uporządkowanej restrukturyzacji i likwidacji banków pozostają pod potencjalnym wpływem rządu.

Ponadto strategia banków kontrolowanych przez rząd może się zmieniać dostosowując się do cyklu gospodarczego lub politycznego. Zagrożenie dla sektora bankowego, wynikające z ingerencji rządu w sprawę  kredytów frankowych zmniejszyło się, ale może powrócić podczas jesiennych wyborów.

Poprawa ratingu Pekao SA

S&P zmienił perspektywę Banku Polska Kasa Opieki S.A. ze stabilnej na dodatnią i potwierdził rating banku „BBB + / A-2”. Wzmocniła się kapitalizacja banku przy niższym ryzyku makroekonomicznym.

Potwierdził także długoterminowe i krótkoterminowe ratingi mBanku na poziomie „BBB + / A-2”. Perspektywa pozostaje negatywna. Wynika ona z podobnej oceny macierzystego banku -Commerzbanku AG oraz znacznego zaangażowania mBanku w kredyty frankowe.

Potwierdził ratingi długoterminowe i krótkoterminowe Alior Banku na poziomie „BB / B”. Perspektywa pozostaje stabilna.

Ocena ryzyka kraju w branży bankowej (BICRA)

20192018
BICRA45
        Ryzyko ekonomiczne45
Odporność gospodarczaWysokie ryzykoWysokie ryzyko
Gospodarcza nierównowagaNiskie ryzykoBardzo niskie ryzyko
Ryzyko kredytoweŚrednie ryzykoWysokie ryzyko
TrendStabilnyPozytywny
        Ryzyko branży55
Ramy instytucjonalneŚrednie ryzykoŚrednie ryzyko
Dynamika konkurencjiWysokie ryzykoWysokie ryzyko
Finansowanie systemoweŚrednie ryzykoŚrednie ryzyko
TrendNegatywnyNegatywny

 

Ryzyko ekonomiczne i oceny ryzyko branżowe są w skali od 1 (najniższe ryzyko) do 10 (najwyższe  ryzyko).

Źródło: aleBank.pl