Polski przemysł coraz silniejszy
Najwyższą wartość od ponad 2 lat odnotował w sierpniu wskaźnik PMI, obrazujący aktywność polskiego przemysłu. Wszystkie główne składowe wskaźnika odnotowały wzrost. Zwracała uwagę poprawa w zakresie zamówień eksportowych, co potwierdza istotną rolę odbudowującej się koniunktury w strefie euro, a w szczególności w Niemczech dla ożywienia naszego przemysłu. Według ostatecznych sierpniowych danych w strefie euro odnotowano wzrost wskaźnika dla przemysłu z lipcowych 50,3 pkt do 51,4 pkt, w Niemczech z 50,7 pkt do 51,8 pkt.
W skali globalnej odczyty PMI nie wypadały tak jednoznacznie pozytywnie. W Chinach nastąpiła poprawa, ale wskaźnik na poziomie 50,1 pkt oznacza jedynie stagnację, a nie rozwój w sektorze. Niekorzystne zjawiska nasilały się w Indiach, gdzie PMI obniżył się z 50,1 pkt do 48,5 pkt. W Rosji mieliśmy nadal spowolnienie, ale minimalnie słabsze niż w lipcu (49,4 pkt wobec 49,2 pkt).
Po tych informacjach wyraźnie w górę idą dziś przed południem akcje, a pod presją znajdują się obligacje. Nie mają one natomiast większego wpływu na rynek walutowy. Po mocnych spadkach z ostatnich dni EUR/USD praktycznie się nie zmienia i pozostaje nieco ponad 1,32. Na rynku towarów w górę idą ceny metali przemysłowych (wpływ danych gospodarczych), zniżkuje ropa naftowa (wpływ odsunięcia się w czasie ataku na Syrię). Na żadnym z tych rynków nie mamy wciąż sygnałów rozstrzygających średnioterminową sytuację. Nadal dominują na nich tendencje boczne.
Rynki nieruchomości
Sierpień przyniósł kolejny wzrost cen nowych mieszkań w Chinach. Co więcej był to największy ruch w górę od grudnia. Według serwisu nieruchomościowego SouFun zwyżka w minionym miesiącu wyniosła 8,6% w skali roku. Przewiduje się, że również we wrześniu i w październiku ceny mogą iść w górę, bo są to tradycyjnie najlepsze miesiące pod względem sprzedaży.
Wzrost cen koncentrował się głównie w największych miastach. w 10 największych ośrodkach sięgał 12%, w tym w Pekinie 22%, a w Guanzhou aż 24%. W skali miesiąca w całych Chinach zwyżkę podliczono na 0,9% wobec nieznacznie tylko mniejszego ruchu w górę w lipcu.
Nasila się też zwyżka cen mieszkań w Wielkiej Brytanii. Według Hometrack w sierpniu ceny szły w górę o 1,8% w skali roku, najmniej od lipca 2010 r. W ujęciu miesięcznym mieliśmy wzrost o 0,4% po zwyżce o 0,3% miesiąc wcześniej. U pośredników nieruchomościowych zarejestrowało się 1,1% więcej nowych klientów niż w miesiąc wcześniej. W lipcu wynik pod tym względem był taki sam. Natomiast wzrost liczby nowych obiektów wystawionych na sprzedaż zwolnił z 2,4% w lipcu do 0,8%.
Zespół analiz
Home Broker