Polski Ład: rząd przygotuje ustawę zakładającą przekazanie 8 mld zł samorządom na 2022 r.

Polski Ład: rząd przygotuje ustawę zakładającą przekazanie 8 mld zł samorządom na 2022 r.
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Kancelaria Premiera
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przygotuje ustawę zakładającą przekazanie 8 mld zł samorządom na 2022 rok na poczet wydatków bieżących - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Samorządowy Polski Ład składa się z trzech podstawowych filarów. Pierwszy to stabilizacja dochodów bieżących. W samorządach dochody bieżące i wydatki bieżące muszą się równoważyć. Aby dopomóc w tej stabilizacji rząd przygotuje w ciągu dwóch tygodni ustawę, w której przekażemy 8 mld zł jeszcze w IV kw. na poczet wydatków przyszłorocznych, tak żeby stabilizować wydatki bieżące samorządów. To samorządy zadecydują na co będą chciały przeznaczyć te środki” – powiedział Morawiecki.

„Algorytm będzie sprawiedliwy – po pierwsze będzie dzielił dla wszystkich samorządów, po drugie – będzie z pewnym sufitem i podłogą, uwzględni pewnego rodzaju różnice dochodów pomiędzy najbardziej bogatymi gminami, miastami, powiatami, a tymi najmniej zamożnymi” – dodał.

Czytaj także: Samorządy nie chcą płacić za Polski Ład: w ciągu 10 lat stracą na nim 145 mld zł; w wyniku tego lokalne podatki i opłaty wzrosną?

Premier zaznaczył, że w wyniku planowanych zmian dochody bieżące samorządów w 2022 r. będą wyższe o 4,6 proc. wobec wstępnie zaplanowanych przez JST.

„W wyniku tej zmiany dochody bieżące będą wyższe w samorządach w przyszłym roku niż te, zaplanowane przez samorządy 5 maja 2021 r. 5 maja samorządy zaprezentowały swoją prognozę na przyszły rok, ta prognoza pokazała dochody 'iks’ na rok 2022 r.” – powiedział.

W wyniku tych zmian, które prezentujemy, te dochody bieżące będą wyższe o 4,6 proc.

Filar stabilizacji dochodów samorządów

Morawiecki zaznaczył, że drugim filarem Samorządowego Polskiego Ładu będzie filar stabilizacji dochodów samorządów.

„Zaprezentowaliśmy mechanizm stabilizacji, można go nazwać jedna dwunasta – czyli dochody podzielone tak, aby w przewidywalny sposób wpadały do kasy budżetu gminy, budżetu powiatu, czy miasta. To coś o co samorządy od dłuższego czasu apelowały” – powiedział.

Premier powiedział, że trzeci filar to filar rozwojowy, inwestycyjny.

„To subwencja inwestycyjna, która będzie przekazywana samorządom co roku w ustawie przez kolejne 'iks’ lat, do odwołania” – powiedział. 

Premier: nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła ponad 30 mld zł

Nadwyżka budżetu po lipcu wyniosła ponad 30 mld zł – powiedział w trakcie konferencji prasowej premier. Dodał, że deficyt budżetu na koniec roku będzie „dużo niższy” niż zaplanowany w ustawie budżetowej.

„Po lipcu mamy ponad 30 mld zł nadwyżki. Ona oczywiście do końca roku będzie mniejsza, ona pewnie przekształci się w deficyt, ale dużo niższy deficyt niż planowany w ustawie budżetowej” – powiedział Morawiecki.

Po czerwcu nadwyżka w budżecie wynosiła 28 mld zł.

Ustawa budżetowa przewiduje na koniec 2021 r. deficyt w wysokości 82,3 mld zł.