Polski Bon Turystyczny: 52 mln złotych z trzeciej transzy trafia na konta firm i organizacji

Polski Bon Turystyczny: 52 mln złotych z trzeciej transzy trafia na konta firm i organizacji
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał już ponad 805 tys. bonów na kwotę ponad 690 mln zł. W środę 26 sierpnia ZUS zrealizuje trzecią transzę płatności. Tego dnia na konta podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego trafi ponad 52 mln zł.

#GertrudaUścińska: #Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze #PodmiotyTurystyczne #Organizacje #Rodziny @zus_pl

Z najnowszych danych wynika, że ZUS wydał ponad 805 tys. bonów o łącznej wartości ponad 690 mln zł.

Beneficjenci wykonali ok. 204 tys. płatności bonami na łączną kwotę ok. 142 mln zł.

Do tej pory zgłosiło się ponad 16,4 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

‒ Bon Turystyczny jest ogromnym wsparciem dla podmiotów turystycznych oraz rodzin. Pod koniec wakacji widzimy rosnące zainteresowaniem bonem.

Na jego realizację jest bardzo dużo czasu. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku. Co istotne, nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Czytaj także: Jak nowa ulga w ZUS i bon turystyczny mogą pomóc branży hotelarskiej?

ZUS wypłacił już 119 mln złotych


W środę (26 sierpnia) ZUS zrealizuje trzecią transzę płatności. Tego dnia na konta przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego trafi ponad 52 mln zł.

W drugiej transzy wypłaconej 19 sierpnia było to ponad 44 mln zł, a w pierwszej – prawie 23 mln zł. Daje to łączną kwotę ponad 119 mln zł.

Polski Bon Turystyczny na PUE ZUS

Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych,  które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Czytaj także: Wakacje coraz częściej opłacane Polskim Bonem Turystycznym

Oświadczenie przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny

Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT).

Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta.  ZUS apeluje do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte.

Czytaj także: Barometr EFL, lepsze nastroje hotelarzy, restauratorów i w firmach cateringowych

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS