Polski Bank Przedsiębiorczości ma nowy system informatyczny

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

polski.bank.przedsiebiorczosci.01.150PBP Bank wdrożył najnowszą, 11 wersję systemu Oracle FLEXCUBE, który został zaprojektowany przez amerykańską firmę Oracle. Polski Bank Przedsiębiorczości jest pierwszym bankiem w Polsce i jednym z pierwszych na świecie, który wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania Oracle FLEXCUBE.

– Zakończyliśmy proces implementacji nowego systemu informatycznego PBP Banku. Chcę podkreślić, że wymiana systemu, począwszy od rozpoczęcia fazy analiz do zakończenia wdrożenia, trwała jedynie 12 miesięcy. To znakomity wynik i ogromny sukces, zwłaszcza, że w tym samym czasie wymianie podlegają inne elementy infrastruktury informatycznej banku – mówi Jarosław Lejko, członek zarządu Polskiego Banku Przedsiębiorczości nadzorujący pion IT.

Polski Bank Przedsiębiorczości wybrał system Oracle FLEXCUBE m.in. ze względu na jego niekwestionowaną pozycję lidera na światowym rynku systemów bankowych. System ten, we wszystkich swoich wersjach, wdrożony został w ponad 390 instytucja finansowych w 125 krajach. Według analizy firmy Gartner Oracle FLEXCUBE plasuje się w grupie ścisłych liderów wśród centralnych systemów bankowych. Jego otwarta architektura w połączeniu z szeroką funkcjonalnością oraz elastycznością umożliwia bankom konkurowanie w trudnych warunkach rynkowych. Inne zalety systemu to szybka implementacja nowych produktów, ich standaryzacja i konsolidacja.

– Zależało nam na nowoczesnym technologicznie, zintegrowanym systemie bankowym, który pozwala na relatywnie szybkie zwiększanie liczby oferowanych produktów oraz zapewnia dużą elastyczność odnośnie liczby obsługiwanych rachunków i transakcji – mówi Andrzej Wróblewski, dyrektor departamentu IT w PBP Banku. – Oracle FLEXCUBE to umożliwia dzięki swojej modułowej budowie i szerokiemu zakresowi obszarów biznesowych, które jest w stanie obsługiwać.

Producentem systemu jest firma Oracle Financial Services Software, integralna część amerykańskiego koncernu Oracle, a firmą nadzorującą i odpowiedzialną za wdrożenie w PBP Banku jest Innovation Technology Group SA (ITG SA) z Wrocławia, która posiada status partnera Oracle na terenie Polski w zakresie rozwiązań Oracle FLEXCUBE.

PBP Bank dotychczas korzystał z systemów poprzedniego właściciela, niemieckiego WestLB AG.

lejko.jaroslaw.01.100– Obecnie, jako już niezależny bank, skokowo unowocześniamy naszą infrastrukturę informatyczną. Inną jej częścią, wdrażaną równolegle z systemem FLEXCUBE, jest system Kondor Plus firmy Thomson Reuters w najnowszej wersji „Essencial” dedykowanej dla banków o naszej skali działalności – mówi Jarosław Lejko. – W następnych miesiącach planujemy kolejne wdrożenia nowoczesnych rozwiązań informatycznych, dzięki którym poprawimy obsługę naszych klientów. Tym razem skupimy się m.in. na rozwiązaniach z zakresu faktoringu i bankowości internetowej.

Źródło: Polski Bank Przedsiębiorczości