Polska pożyczy od Banku Światowego 250 mln euro m.in. na poprawę jakości powietrza

Polska pożyczy od Banku Światowego 250 mln euro m.in. na poprawę jakości powietrza
Fot. stock.adobe.com/Kristina Blokhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Światowy pożyczy Polsce 250 mln euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej, podał bank. Decyzję o udzieleniu finansowania podjęła w środę Rada Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego, która reprezentuje wszystkich udziałowców instytucji.

W ramach nowego projektu Bank Światowy będzie pomagał rozwijać program „Czyste Powietrze”, który oferuje właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także wspiera termomodernizację budynków. Rządowy program realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Jest to największa tego typu inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie, podano.

Czytaj także: Ranking programu Czyste Powietrze: gdzie najszybciej likwidują kopciuchy?

„Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie 'Czystego Powietrza’. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać” – powiedziała dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette, cytowana w komunikacie.

Środki pożyczkowe zasilą bezpośrednio budżet państwa

Środki pożyczkowe w ramach projektu o nazwie „Program dla wyników” Banku Światowego zasilą bezpośrednio budżet państwa, a wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów przez „Czyste Powietrze”. Wśród nich są konkretne działania na rzecz wzmocnienia inicjatywy jak na przykład uruchomienie komponentu dla najuboższych beneficjentów, zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych czy też osiągnięcie przez program celów w postaci liczby wymienionych kotłów czy ocieplonych domów.

Problem jakości powietrza w Polsce

Polska od lat boryka się z problemem jakości powietrza. Według szacunków międzynarodowych instytucji z powodu nieodpowiedniej jakości powietrza umiera w Polsce ponad 46 tysięcy osób rocznie. 80% zanieczyszczeń pochodzi ze spalania złej jakości paliwa w domach jednorodzinnych, na których skupia się nowy „Program dla wyników” Banku Światowego, podkreślono.

Czytaj także: 675 mln złotych od BNP Paribas i EBOR na podniesienie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce >>>

Bank Światowy od lat wspiera państwa w ich działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Wśród krajów, które otrzymują finansowanie Banku, bądź korzystają z doradztwa w tym obszarze, są między innymi Chiny, Indie, Peru, Egipt, Chile i Meksyk.

Źródło: ISBnews