Polska Bezgotówkowa: bezpłatne terminale dla samorządów na prawie trzy lata

Polska Bezgotówkowa: bezpłatne terminale dla samorządów na prawie trzy lata
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Każdy samorząd przystępujący do programu Polska Bezgotówkowa będzie mógł mieć tyle bezpłatnych terminali, ile ma punktów kasowych. Samorządy nie ponoszą kosztów prowizji związanych z transakcjami, ani też nie płacą za dzierżawę terminali do 31 sierpnia 2021 roku - mówiła podczas Forum Bankowo-Samorządowego Monika Grabowska z Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Monika Grabowska z @bezgotowkowa: w 2017 roku w Polsce na tysiąc mieszkańców przypadało 15 terminali. Średnia europejska to były 23 #terminale. W tym roku nasza średnia wyniesie 22 terminale #PłatnościBezgotówkowe #POS #ForumBS

Samorządy mogą przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa od września tego roku. Do tego czasu samorządy mogły przystępować do programu wspierania obrotu bezgotówkowego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową od 2017 roku. Jednak w tym programie urzędy mogły bezpłatnie zainstalować dwa terminale.

Tyle bezpłatnych terminali, ile punktów kasowych

W programie prowadzonym przez Fundację Polska Bezgotówkowa każdy samorząd będzie mógł mieć tyle bezpłatnych terminali, ile ma punktów kasowych. Nie poniesie przy tym kosztów prowizji związanych z transakcjami, ani też nie zapłaci za dzierżawę terminali do 31 sierpnia 2021 roku.

Samorządy, które już współpracowały z KIR, także mogą przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa, dzięki czemu będą mogły zainstalować u siebie dowolną liczbę terminali i wydłuży im się czas funkcjonowania tych urządzeń bez opłat – zapewnia Monika Grabowska.

Program Polska Bezgotówkowa

Program Polska Bezgotówkowa działa od początku roku i jest skierowany do małych i średnich firm. Prawdopodobnie w połowie grudnia zostanie przekroczony plan Fundacji – instalacja 100 tysięcy terminali w 2018 roku. Zbliżoną liczbę terminali zainstalowali w tym roku przedsiębiorcy poza programem Fundacji. Są to najczęściej firmy, które miały już pewną liczbę tego typu urządzeń.

Czytaj także: Liczba terminali płatniczych w Polsce już na średnim europejskim poziomie >>>

W efekcie, jak mówi Monika Grabowska, liczba terminali płatniczych w Polsce na tysiąc mieszkańców osiągnęła prawie średnią europejską.